W Piekarach Śląskich po raz drugi zostanie odegrane Chwalebne Misterium Męki Pańskiej.
Piekarskie misteria męki Pańskiej, kiedyś nazywane Żywomęką, mają prawie stuletnią tradycję, sięgającą początków lat 20. XX wieku. W Wielki Czwartek na piekarskie wzgórze schodzili się ludzie ze wszystkich miejscowości Górnego Śląska. Zostawali tam do Wielkiego Piątku, nocując często pod gołym niebem. W ubiegłym roku twórcy Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej postanowili wskrzesić dawny zwyczaj. Plenerowa inscenizacja ostatnich dni Chrystusa zgromadziła setki osób. W przygotowaniach do misterium i samym odgrywaniu go wzięło udział ponad 100 mieszkańców Piekar i okolicznych miejscowości.
W tym roku przygotowywane misterium włączone będzie w temat przeżywanego w Kościele Roku Miłosierdzia. Ks. Adam Zgodzaj, wikary piekarskiej bazyliki, pomysłodawca i reżyser misterium, zapewnia, że nie chodzi jedynie o wrażenia artystyczne, ale to przede wszystkim wydarzenie modlitewne. - Pragniemy, aby dla wiernych naszej archidiecezji, ale i całego Śląska misteria kalwaryjskie w Piekarach stały się okazją do głębszego przeżycia Tajemnicy Paschalnej z jednoczesnym podkreśleniem duchowej jedności przed tronem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej - mówi.
Wszystko zacznie się w Niedzielę Palmową o godzinie 9.30. Zostaną odegrane sceny wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i wypędzenia przekupniów z świątyni. Następnie, po obrzędzie poświęcenia palm, procesja wyruszy do bazyliki na Mszę. Aktorzy zapraszają na wydarzenia Wielkiego Czwartku oraz Wielkiego Piątku. W pierwszy dzień Triduum o godz. 9 na kalwarii odegrane zostaną sceny ostatniej wieczerzy spożywanej przez Jezusa z uczniami, modlitwy w Ogrójcu, pojmania Jezusa, zaparcia się Piotra czy sądu u Kajfasza.
W Wielki Piątek odbędzie się najważniejsza część misterium. Udział w modlitwie i misterium męki Pańskiej zapowiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Całość rozpocznie się także w bazylice o godz. 9, a następnie na kalwaryjskich dróżkach, przy kapliczkach Drogi Krzyżowej, aktorzy odegrają ostatnie sceny męki Jezusa: spotkanie z Piłatem i Herodem, biczowanie, spotkanie z Matką Bolesną, droga na Golgotę, ukrzyżowanie i złożenie ciała Jezusa do grobu.