Sprzed kościoła oo. dominikanów ruszyła organizowana przez studentów Ekstremalna Droga Krzyżowa.
Jej uczestnicy do pokonania mają 47-kilometrowy odcinek trasy. Na miejscu, w kościele Bożego Miłosierdzia w Oświęcimiu, będą w sobotę między 6.00 a 11.00.
Krótko przed 21.00 wzięli ze sobą krzyże, odblaski, smartfony z aplikacją trasy, książeczki z rozważaniami i ruszyli w milczeniu na nocną wyprawę z Katowic do Oświęcimia.
EDK rozpoczęli od Eucharystii w kościele Przemieniania Pańskiego. - Krzyż, który za chwilę ze sobą weźmiecie, to dowód na to, że nie ma takiego grzechu, z którego Bóg nie chciałby was wyciągnąć - mówił podczas kazania o. Bartłomiej Wolszleger, duszpasterz DA "Gniazdo".
W prawie 190-osobowej grupie, która w Katowicach rozpoczęła EDK, przeważają mężczyźni. Krzysztof Kokoszka z Siemianowic na taką Drogę Krzyżową wybrał się już po raz drugi. Przyznaje, że to spore doświadczenie, zarówno fizyczne, jak i duchowe. Za pierwszym razem szedł z Siemianowic do Michałkowic. Czy pamięta coś poza bolącymi nogami? - Tak, że nie potrafiłem przejść z pokoju do kuchni - uśmiecha się.
Sylwester Zieliński z Rudy Śląskiej idzie po raz trzeci. - Przeczytałem o tym gdzieś w gazecie. Miałem wtedy zawirowania życiowe. Wiedziałem, że będą w drodze jakieś przeżycia duchowe, prośby. Teraz mam tak, że dopóki będę mógł, będę chodzić na te drogi - przyznaje.
Na EDK wybrały się też młode dziewczyny. Są wśród nich Aneta Wróbel z Katowic i Karolina Romańska z Rydułtów, ze Wspólnoty "Niniwa". Boją się, ale wierzą, że taka Droga Krzyżowa to wyzwanie także dla nich.
W piątek 11 marca EDK rozpoczęła się także w Tychach. Pierwsza trasa to 42 km, jej finał jest w Bieruniu, druga - 46-kilometrowa - zakończy się w Starym Bielsku, na Trzech Lipkach.
Za tydzień 18 marca EDK wyruszą z: Siemianowic Śl. (początek trasy - kościół św. Michała Archanioła, koniec - Siemianowice Śląskie, kościół Krzyża Świętego - 41km), z Żor (początek i koniec trasy - parafia św. Filipa i Jakuba - 40 km) i z Rybnika do Rud (40 km).
Pomysłodawcą Ekstremalnych Dróg Krzyżowych jest ks. Jacek Stryczek, znany głównie dzięki Szlachetnej Paczce.
EDK to zaproszenie do alternatywnego przeżycia Wielkiego Postu, na które decydują się głównie mężczyźni. Także ci, których na co dzień trudno zaprosić do kościoła.
W tym roku EDK jest także duchowym przygotowaniem do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży.