- Żyjąc przyjętym Słowem, zbliżamy się do Chrystusa i w ten sposób również innych do Niego pociągamy - powiedział bp Adam Wodarczyk w sobotę podczas Eucharystii, w której 11 alumnom trzeciego roku seminarium udzielił posługi lektoratu.
- To bardzo ważny moment w drodze do prezbiteratu. Po przyjęciu stroju duchownego jest to pierwsza posługa na drodze seminaryjnej formacji - mówił bp Wodarczyk.
W homilii streścił słowo skierowane do kleryków przez abp. Wiktora Skworca, w którym metropolita zapewnia o swojej modlitwie w intencji kandydatów do lektoratu.
Bp Wodarczyk podzielił się również świadectwem swojego kroczenia przez życie ze słowem Bożym. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o celniku, zwrócił uwagę, że właściwą podstawą jest uniżenie się przed Bogiem i przyjęcie w pokorze Jego słowa, które kieruje do człowieka.
Na zakończenie homilii zacytował fragment modlitwy św. Augustyna z Wyznań: „Niech Twoje Pismo Święte będzie moją czystą rozkoszą. Niech się nie pomylę w jego interpretacji i niech nie głoszę poglądów mylnych…”.
Wraz z biskupem Eucharystię celebrowali przełożeni seminaryjni, a uczestniczyli w niej księża proboszczowie z parafii rodzinnych alumnów oraz rodziny kleryków.
Posługa lektoratu jest udzielana alumnom seminarium na III roku formacji. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kan. 1035) jest prawnie wymaga na drodze do święceń diakonatu i prezbiteratu.
Lektor czyta słowo Boże oraz, poza liturgią, przygotowuje innych do pełnienia tej posługi, jak również może przewodniczyć nabożeństwom (np. Różańcowi), błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę oraz maszyny rolnicze. Strojem liturgicznym ustanowionego lektora jest alba.