107,6 FM

Polska o Was pamięta!

W całej Polsce trwają obchody szóstego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rekonstrukcje historyczne, apele pamięci, Msze św. w intencji niezłomnych prześladowanych w PRL odbywają się nie tylko w miejscach związanych z kaźnią żołnierzy podziemia niepodległościowego.

- Obchodząc 1 marca br. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” otoczmy modlitwą naszych Bohaterów. Niech Msze św. odprawiane w tym dniu w kaplicach i kościołach garnizonowych oraz zapalone znicze, nierzadko na symbolicznych mogiłach lub w miejscach kaźni, będą wyrazem naszej pamięci i wdzięczności - apelował biskup polowy Józef Guzdek, który 1 marca w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie odprawił Mszę św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. W homilii zachęcał, aby dzień, w którym wspominamy Żołnierzy Wyklętych był także okazją do „osobistej refleksji i czasem stawiania pytań o miłość Ojczyzny oraz zdolność do poświęceń w obronie jej wolności”.

- W czasach komunistycznego terroru Żołnierze Niezłomni, organizując opór przeciwko ludowej władzy, przypominali, że wolność Ojczyzny jest wartością bezcenną. W jej obronie nie należy żałować krwi, a jeśli zajdzie taka potrzeba, trzeba poświęcić swoje życie. Niech przykład ich heroicznej miłości do Ojczyzny będzie wezwaniem do kształtowania patriotycznych postaw. Pamiętajmy, że wolność jest wielkim darem, jest nam dana i zarazem zadana - mówił biskup, przypominając że "po wielu latach zmowy milczenia a nawet zaprogramowanego kłamstwa, odzyskują imiona, pamięć i szacunek w naszym narodzie. Byli wierni, choć na upadek imperium zła trzeba było czekać wiele lat".

Polska o Was pamięta!   W Mszy św. w katedrze polowej wzięli udział żołnierze podziemia niepodległościowego Agata Ślusarczyk /Foto Gość 1 marca obchodzony jest od 2011 r. jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem wprowadzenia nowego święta był prezydent Lech Kaczyński. Była to odpowiedź na wieloletnie oczekiwania środowisk kombatanckich i organizacji patriotycznych, a także rodzin tych, którzy polegli w boju lub zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach walcząc o wolność Polski. 

W 1945 r. w podziemiu wciąż walczyło 17 tys. żołnierzy. Połowa z nich podlegała rozkazom organizacji, które powstały z kadr rozwiązanej w styczniu tego roku Armii Krajowej. Według szacunków historyków walkę zbrojną z komunistami mogło podjąć nawet 200 tysięcy osób. Zdaniem prof. Jana Żaryna ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB. Do 1956 roku w głąb Związku Radzieckiego wywieziono ponad 40 tys. żołnierzy podziemia. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

Ostatni „leśny”, żołnierz ZWZ-AK, a później WiN Józef Franczak „Lalek”, zginął w walce w październiku 1963 r. z rąk grupy operacyjnej funkcjonariuszy SB. Na jego grobie umieszczono tablicę z napisem: „Poświęcił życie za wolność Ojczyzny, której nie doczekał”.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

Polska o Was pamięta!   27 września 2015 r. na Powązkach Wojskowych odbyła się uroczystość pochówku 35 żołnierzy niezłomnych zidentyfikowanych na warszawskiej Łączce Tomasz Gołąb /Foto Gość Data święta ma związek z rocznicą rozstrzelania siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", które miało miejsce po pokazowym procesie przed 65 laty, 1 marca 1951 r., w więzieniu MBP na warszawskim Mokotowie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z żołnierzami podziemia niepodległościowego: por. Henrykiem Władysławem Atemborskim ps. Pancerny, mjr. Zygmuntem Boczkowskim ps. Karmin, płk. Józefem Bandzo ps. Jastrząb oraz płk. Leszkiem Andrzejem Mroczkowskim ps. Andrzej spotkała się premier Beata Szydło. Prezes Rady Ministrów zdecydowała o przyznaniu im specjalnych rent. W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W południe odbyły się uroczystości przy Panteonie Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach Wojskowych.

O innych wydarzeniach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych czytaj poniżej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy