Oceny działalności prezydenta Andrzeja Dudy nie zmieniły się w stosunku do stycznia: dobrze ocenia go 47 proc. badanych, źle - 38 proc.; nieco pogorszyły się notowania Sejmu, o którego pracach dobrą opinię ma 27 proc. ankietowanych, złą - 56 proc. - wynika z sondażu CBOS.
Według lutowego sondażu CBOS, notowania prezydenta są takie same, jak w sondażu z poprzedniego miesiąca. O prezydenturze Dudy pozytywnie wypowiada się 47 proc. ankietowanych, ocenę negatywną wystawiło mu 38 proc., a 15 proc. badanych nie wyraziło zdania.
Według CBOS, pozytywnie działalność obecnego prezydenta dobrze oceniają "przede wszystkim ankietowani o prawicowych poglądach politycznych, praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu oraz - w mniejszym stopniu - uczestniczący w nich raz w tygodniu".
Poza tym "częściej niż przeciętnie" chwalą prezydenturę Dudy "najstarsi respondenci, badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi i uzyskujący niskie lub przeciętne dochody per capita".
Natomiast niezadowolenie z działalności prezydenta przeważa wśród "mieszkańców dużych i największych aglomeracji, osób mających wyższe wykształcenie, respondentów z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita, nieuczestniczących w praktykach religijnych oraz deklarujących lewicową lub centrową orientację polityczną".
Ponadto "z uznaniem o obecnej prezydenturze niemal powszechnie wypowiadają się potencjalni wyborcy PiS, a także przeważający odsetek sympatyków ruchu Pawła Kukiza".
"Negatywną opinię o działalności głowy państwa wyraża natomiast zdecydowana większość zwolenników Nowoczesnej i PO" - podaje CBOS.
Według ośrodka, "pozytywnie o sposobie sprawowania urzędu przez prezydenta przez Andrzeja Dudę wypowiada się ogromna większość głosujących na niego w II turze wyborów prezydenckich, natomiast jedna dziesiąta spośród nich jest nim rozczarowana". Z kolei "wśród ówczesnych wyborców Bronisława Komorowskiego trzy czwarte stanowią niezadowoleni z działalności głowy państwa, ponad jedna ósma zaś jest o niej dobrego zdania".
CBOS zebrał również opinie na temat działalności Sejmu i Senatu. Grupa źle oceniających prace Sejmu (56 proc.) wzrosła o 2 punkty proc. w porównaniu z sondażem ze stycznia. O tyle samo punktów proc. zmniejszyła się grupa mających o Sejmie dobrą opinię, do 27 proc. w lutym. Zdania o pracach Sejmu nie wyraziło w najnowszym sondażu 17 proc. ankietowanych (bez zmian).
O Senacie dobrą opinię wyraziło 26 proc. badanych (o 3 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu), źle działalność tej izby parlamentu oceniło 49 proc. ankietowanych, czyli o 3 punkty proc. więcej niż w styczniu. Zdania o pracy Senatu nie wyraziło 25 proc. respondentów (bez zmian).
CBOS podaje, że "pozytywnym opiniom o działalności Sejmu sprzyjają przede wszystkim prawicowe poglądy polityczne i duże zaangażowanie w praktyki religijne, tzn. udział w nich kilka razy w tygodniu, a w mniejszym stopniu także zadowolenie z własnej sytuacji materialnej".
Natomiast krytycy to - według CBOS - "relatywnie często osoby niepraktykujące religijnie lub robiące to kilka razy w roku, badani identyfikujący się z lewicą lub centrum, a ponadto mieszkańcy dużych i największych miast, najlepiej wykształceni, jak również źle sytuowani".
Według ośrodka "zadowoleni z pracy posłów stanowią większość w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości, natomiast negatywnie wypowiada się o niej przeważająca część zwolenników ruchu Kukiz'15 oraz ogromna większość sympatyków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej".
CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 lutego w grupie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.