107,6 FM

Pożegnanie dzieci utraconych

Pierwszy taki pogrzeb w Elblągu.

Zbiorowy grób dzieci, które zmarły przed urodzeniem w Elblągu znajduję się na cmentarzu Dębica. Powstał on w 2011 roku. Dziś po raz pierwszy, nabożeństwu pogrzebowemu dzieci utraconych przewodniczył kapłan. Jak zaznacza ks. Mariusz Ostaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin taki pogrzeb jest ważny, ponieważ pozwala rodzicom zamknąć pewien etap. Wiedzą, gdzie spoczywa ich dziecko.

Nowe rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi zostało wydane przez Ministra Zdrowia 21 grudnia 2006 roku (Dz. U z 2007 r. nr 1, poz. 10 oraz Dz. U z 2007 r. nr 1, poz. 9). Według niego rodzice (lub inne osoby uprawnione) dzieci urodzonych martwo albo po poronieniu mają prawo otrzymać akt zgonu i dokonać ich pochówku. Ciała dzieci, w rozporządzeniu to „szczątki ludzkie”, którym należy się „ludzki” pochówek. Rozporządzenie zwraca uwagę, że nie jest istotne, jak długo trwała ciąża. Przepisy obowiązują od 20 stycznia 2007 roku.

Prawo kanoniczne rozróżnia pogrzeb dziecka, które zostało ochrzczone i dziecka nieochrzczonego. Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1183 § 2 podaje, że ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem.

W Polsce Konferencja Episkopatu Polski pozwoliła na katolicki pogrzeb dzieci, które zmarły przed chrztem, jeżeli rodzice pragnęli je ochrzcić. Oznacza to, że w naszym kraju nie ma konieczności udawanie się z prośbą do biskupa o pozwolenie na taki pogrzeb.

Na zbiorowym grobie dzieci, które zmarły przed urodzeniem w Elblągu widnieje napis: „Pamięci dzieci, które zbyt wcześnie odeszły”. Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy