Bp Leszek Leszkiewicz trzynastym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej.
Ks. Leszek Leszkiewicz został wyświęcony na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. W tarnowskiej katedrze, podczas Mszy św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, arcybiskupów, biskupów, księży, sióstr zakonnych, alumnów WSD i wiernych świeckich sakry biskupiej udzielili nominatowi bp Andrzej Jeż oraz bp Wiesław Lechowicz i bp Stanisław Salaterski.
Po Ewangelii abp Celestino Migliore odczytał bullę papieża Franciszka. – „Kiedy biskup Andrzej Jeż zwrócił się do Nas z prośbą o ustanowienie nowego biskupa pomocniczego dla odpowiedniejszego wypełniania posługi pasterskiej, pomyśleliśmy o Tobie” – napisał papież o ks. Leszku Leszkiewiczu, podkreślając jego doświadczenie duszpasterskie zdobyte m.in. na misjach w Ekwadorze.
W homilii przewodniczący liturgii kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że pierwszym seminarium przygotowującym ks. Leszka Leszkiewicza była jego rodzina, dom w Rzepienniku Biskupim. – Rodzina była miejscem zasiewu ziarna wiary i miłości, ofiarności i gotowości do podjęcia służby we wspólnocie Kościoła. Seminarium tarnowskie przygotowało go bezpośrednio do podjęcia misji w wymiarze duchowym, intelektualnym i apostolskim. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1996 r. z rąk śp. bp. Józefa Życińskiego – przypomniał kaznodzieja.
Kard. Dziwisz podkreślił wielkie znaczenie „pasji misyjnej” dla duszpasterskiej posługi bp. Leszkiewicza. – Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Szczucinie podjął przygotowanie do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, a potem przez pięć lat głosił Ewangelię w dalekim Ekwadorze. Swoje bezpośrednie doświadczenie misyjne pogłębił następnie w Rzymie, studiując misjologię na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, z którego roztacza się piękny widok na Watykan i Wieczne Miasto. Tak przygotowany, ks. Leszek powrócił do macierzystej diecezji, by podjąć pracę w Wydziale Misyjnym, a następnie jako wychowawca alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zaangażował się również jako sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, a papieska nominacja na biskupa pomocniczego zastała go na stanowisku proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, gdzie posługiwał zaledwie od 9 miesięcy. Niewiele więc nacieszyła się parafia nowym proboszczem, ale „odstąpiła” go do większej służby. A my możemy powiedzieć, że ks. Leszek, pomimo młodego wieku, zdobył wszechstronne przygotowanie do czekającej go od dziś jeszcze większej służby – mówił kard. Dziwisz.
Metropolita zachęcał nowego biskupa, by był sługą Bożego Miłosierdzia. – Przyjmujesz święcenia biskupie w Roku Świętym Miłosierdzia. Bądź dobrym samarytaninem dla wszystkich, których spotkasz na drodze twojej służby – dla poranionych, rozbitych duchowo, dla szukających motywów życia i nadziei – wzywał kardynał.
Od gości otrzymywał nieraz niezwykłe prezenty, jak ten oto T-shirt z napisem: "Moja ekscelencja ma się dobrze" Grzegorz Brożek /Foto Gość Bp Leszek Leszkiewicz po otrzymaniu święceń przyjął pierścień biskupi, mitrę i pastorał. W procesji z darami otrzymał m.in. 100 różańców misyjnych od dzieci, które w tym roku wzięły udział w akcji Kolędników Misyjnych. – To wyraz zaangażowania całej diecezji w dzieło misyjne Kościoła – wyjaśniał ten dar ks. Stanisław Garnczarski, ceremoniarz bazyliki katedralnej w Tarnowie.
Po Komunii św., gdy wierni śpiewali „Ciebie Boga wysławiamy” nowo wyświęcony biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa, przechodząc przez główną nawę katedry. Bp Leszek Leszkiewicz złożył również podziękowania na zakończenie Mszy św. wszystkim zebranym w katedrze.
Życzenia i gratulacje złożyli bp. Leszkiewiczowi prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, kard. Zenon Grocholewski oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Ich listy gratulacyjne zostały odczytane na zakończenie Mszy św.
Po Eucharystii kapłani i wierni, którzy przybyli na święcenia z całej diecezji, mogli złożyć indywidualne życzenia i gratulacje.
Bp Leszek Leszkiewicz urodził się 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bobowej. Po ukończeniu szkoły średniej i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1996 roku w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego.
Czytaj także: