Pamiętają o tragicznym marszu
Rybniczanie uczcili ofiary Marszu Śmierci i Tragedii Górnośląskiej Dominik Gajda

Pamiętają o tragicznym marszu

Brak komentarzy: 0

dg

GOSC.PL

publikacja 31.01.2016 20:00

Kilkadziesiąt osób, odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przeszło w niedzielę szlakiem krwawego Marszu Śmierci w Rybniku.

Rybniczanie wspominali ofiary marszu ze stycznia 1945 r., więźniów obozu KL Auschwitz-Birkenau, a także ofiary Tragedii Górnośląskiej.

Pod pomnik obok stadionu miejskiego przyszedł m.in. były więzień obozu KL Auschwitz-Birkenau, Ryszard Machulik z Rybnika Radziejowa. Pan Ryszard obozu jednak nie pamięta, bo urodził się i przebywał w nim jako niemowlę przez siedem miesięcy, aż do momentu jego wyzwolenia.

Jego matka została uwięziona w Auschwitz w trzecim miesiącu ciąży. Ryszard Machulik nosił tam numer 189 678. Obecnie prowadzi koło byłych więźniów. - Zostało nas już tylko 10, a ja jestem najmłodszy - dodaje.

Drogę Krzyżową w Rybniku w rocznicę Marszu Śmierci organizuje co roku Klub Inteligencji Katolickiej.

- To tradycja, zapoczątkowana w 1989 roku z inicjatywy założyciela rybnickiego KIK, nieżyjącego już Karola Miczajki, który był więźniem obozu KL Auschwitz i innych obozów w Niemczech. Sam szedł w Marszu Śmierci trasą do Wodzisławia. Stamtąd wraz z innymi więźniami hitlerowcy wywieźli go do obozu w Niemczech, gdzie doczekał wyzwolenia przez Amerykanów - opowiada obecny wiceprezes KIK, Kazimierz Pogłódek.

- Od pięciu lat ogarniamy również modlitwą ofiary Tragedii Górnośląskiej, w tym pacjentów szpitala psychiatrycznego zamordowanych przez wkraczające na Śląsk rosyjskie wojska. Mają swoje groby w lesie nad Rudą - dodaje Pogłódek.

Szkoda jednak, że miasto nie zadbało, aby właśnie tam, w miejscu mordu, zamieścić jakąkolwiek tablicę informacyjną o tych dramatycznych wydarzeniach.

Tym bardziej, że miejsce jest często odwiedzanie przez spacerowiczów, tutaj też przecinają się rybnickie szlaki rowerowe. 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.