publikacja 18.01.2016 13:57
Czy miasto wycofa się z pobierania opłaty miejscowej do czasu poprawy jakości powietrza?
Organizacje Akcja Demokracja i ClientEarth rozpoczęły zbieranie podpisów pod petycją do burmistrza Zakopanego, której sygnatariusze domagają się podjęcia przez władze miasta skutecznych działań mających na celu ograniczenie ilości smogu w zakopiańskim powietrzu oraz zrezygnowanie przez miasto z pobierania od turystów tzw. opłaty miejscowej. Opłata ta jest doliczona do cen noclegów w miejscowościach o szczególnych walorach uzdrowiskowych, klimatycznych i krajobrazowych. Problem w tym, że szczególnie w okresie zimowym, Zakopane - podobnie jak większość górskich miejscowości turystycznych w Polsce - nie spełnia norm czystości powietrza, trudno więc mówić o korzystnych warunkach klimatycznych czy uzdrowiskowych. Pod względem zanieczyszczenia powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem Zakopane należy do 10 najbrudniejszych miast w kraju. Tymczasem rocznie z tego podatku do budżetu miasta wpływa około 3 mln. zł.
Pod petycją podpisało się już kilkaset osób. W walkę ze smogiem w stolicy Tatr włączył się aktywnie m. in. himalaista i skialpinista, Zakopiańczyk Andrzej Bargiel:
"Walka o oddech" [krótka wersja] - Andrzej Bargiel o zakopiańskim smogu
Podhalański Alarm Smogowy
Zakopane od lat prowadzi program wymiany starych kotłów grzewczych na kotły nowego typu, jednak te działania są nieskuteczne. W minionych dwóch latach zamiast zaplanowanej wymiany 496 kotłów w ramach programu wymieniono jedynie 21. Warto jednak dodać, że problem smogu w sezonie zimowym nie dotyczy tylko Zakopanego, ale wielu polskich miejscowości turystycznych.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07