107,6 FM

Sztuka sakralna w Muzeum Śląskim

Od niedzieli w nowej siedzibie MŚ przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach zobaczymy dzieła sakralne ze średniowiecza, renesansu i baroku. Otwarcie "Galerii śląskiej sztuki sakralnej" o 19.00.

To szósta stała ekspozycja w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. Większość eksponatów to zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach przekazane w długoletni depozyt. Są to dzieła z późnego gotyku: obrazy, rzeźby, rzemiosło i tkanina artystyczna.

Najcenniejszą spośród 110 obiektów jest rzeźba Marii z Dzieciątkiem z Knurowa z 1420 roku. To przykład przedstawień zwanych Pięknymi Madonnami. Rzeźbę w bardzo złym stanie znaleziono latach 30. XX wieku w wieży knurowskiego kościoła św. Wawrzyńca. Odnowiona znajduje się w Muzeum Śląskim. Najstarszym prezentowanym dziełem jest drewniana rzeźba Tronującej Madonny z Dzieciątkiem z 1380 roku, odnaleziona w 1933 roku w Miasteczku Śląskim. 

Galeria obejmuje cztery przestrzenie ekspozycyjne, w których zobaczymy obiekty sztuki sakralnej od gotyku po sztukę nowożytną. Dzieła o bogatych wartościach ideowych i artystycznych często wykonywane były na specjalne zamówienia do śląskich świątyń, głównie w warsztatach Krakowa, Wrocławia i Pragi.

Główna oś wystawy symbolizuje nawę świątyni, na końcu której znajduje się tryptyk gotycki (jako forma ołtarza), a w bocznych przestrzeniach eksponaty nawiązujące do umiejscowienia kaplic.

Tworzenie kolekcji rozpoczął prof. Tadeusz Dobrowolski, a wzbogacił ją cenny depozyt Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Kuratorem wystawy jest Henryka Olszewska-Jarema.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy