107,6 FM

Terminal w Świnoujściu może pomóc Ukrainie

Otwarcie terminala gazu skroplonego LNG w Świnoujściu zwiększa niezależność energetyczną Polski, ale może też pomóc w tym zakresie Ukrainie - ocenił we wtorek w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jaceniuk wyraził zadowolenie, że do Świnoujścia przypłynął już pierwszy skroplony gaz z Kataru. "To w sposób oczywisty zwiększa energetyczną niezależność Polski. Może to też pomóc w tym samym zakresie Ukrainie" - powiedział premier Ukrainy.

Według niego również ważny w tym zakresie jest projekt polsko-ukraińskiego interkonektora gazowego. "Wtedy wy będziecie sprzedawali więcej tego gazu, a my będziemy więcej kupowali. Możemy kupować około 8 mld metrów sześciennych gazu z korzyścią dla wszystkich" - powiedział Jaceniuk.

"Bardzo nam zależy, żeby terminal LNG w Świnoujściu jak najszybciej włączył się w obieg polskiej gospodarki. Gazoport ma dla nas ogromne znaczenie, bo stanowi element pogłębiania naszej suwerenności energetycznej. Będziemy bardzo usatysfakcjonowani, gdybyśmy dzięki tej naszej inwestycji mogli wzmocnić suwerenność energetyczną naszych sąsiadów" - powiedział prezydent Duda po spotkaniu z premierem Ukrainy.

Duda zaznaczył, że dla Polski ważna jest też polityczna niepodległość Ukrainy. "Czasy są takie, że musimy dbać o naszą suwerenność i niepodległość. Dlatego też podkreślałem także podczas mojego wcześniejszego spotkania z prezydentem Petro Poroszenko, że dla Polski suwerenność i niepodległość Ukrainy oraz odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicami jest sprawą absolutnie podstawową" - powiedział prezydent.

Dodał, iż z satysfakcją przyjął deklarację państw zachodnich uczestniczących w negocjacjach pokojowych w ramach formatu normandzkiego (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja), "że jednak porozumienia mińskie muszą być w całości implementowane". "Uważam, że jest to absolutnie konieczny krok, by rozpocząć rzeczywisty proces pokojowy" na wschodzie Ukrainy - zaznaczył.

Duda podkreślił też wagę współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą. Zwrócił uwagę, że jest kilka kwestii, chociażby podatkowych, do rozwiązania. Wyraził nadzieję, że wraz z reformami oraz dzięki walce z korupcją znikną na Ukrainie przeszkody, na które dzisiaj narzekają polscy przedsiębiorcy.

Jak dodał, kwestią do rozwiązania jest też sprawa zwrotu podatku VAT, czego domagają się polscy przedsiębiorcy. "Prosiłbym, żeby pan premier zwrócił na to uwagę - dodał Duda. - Chciałbym też, żeby pan premier oraz rząd przychylniej spojrzeli na polskie towary, chociażby jeżeli chodzi o kwestie celne".

Prezydent podkreślił, że postanowienia umowy handlowej Ukraina-UE wejdą w życie w planowanym terminie, czyli 1 stycznia 2016 roku, co pozwoli na przywrócenie równowagi w relacjach handlowych.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy