107,6 FM

Początek Roku Świętego ma być bezpieczny

Są powody, by myśleć, że istnieją pełne gwarancje bezpieczeństwa dla pielgrzymów przybywających do Rzymu na uroczystości Roku Świętego poświęconego miłosierdziu - zapewniono w Watykanie na cztery dni przed jego uroczystą inauguracją.

Na konferencji prasowej w watykańskim biurze prasowym w piątek koordynator obchodów Roku Miłosierdzia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella powiedział, że konieczna jest "należyta czujność". Tak odniósł się do wyrażanych obaw związanych z zagrożeniem terrorystycznym. Apelował jednocześnie o to, by "nie dramatyzować" problemów bezpieczeństwa w Wiecznym Mieście. Wcześniej władze miejskie zapowiedziały, że 8 grudnia, w dniu inauguracji Roku Świętego, która odbędzie się na placu Św. Piotra, w stolicy Włoch obowiązywać będzie najwyższy stopień alertu.

Po raz pierwszy w historii lat jubileuszowych każdy będzie miał okazję przejść przez Drzwi Święte. Decyzją Papieża Franciszka 13 grudnia zostaną one otwarte we wszystkich kościołach katedralnych na świecie, a także w sanktuariach i wielu innych wybranych kościołach. O tym uniwersalnym wymiarze Jubileuszu przypomniał abp Rino Fisichella prezentując najważniejsze wydarzenia Roku Miłosierdzia. Wskazał, że dotrze on na krańce ziemi, będzie miał wymiar ekumeniczny i międzyreligijny, a nikt nie będzie z niego wykluczony.

Pierwsi pielgrzymi będą mogli przejść przez Drzwi Miłosierdzia w Watykanie zaraz po liturgii otwierającej obchody jubileuszowe. Sprawowana ona będzie 8 grudnia przez Papieża na placu św. Piotra. Tego samego dnia po zmroku obędzie się niezwykły pokaz „Fiat Lux”. Przez trzy godziny na fasadzie bazyliki watykańskiej wyświetlane będą fotografie miłosierdzia (pokaz będzie powtarzany kilkakrotnie od godz. 19:00 do godz. 22:00). Z okazji Roku Miłosierdzia plac św. Piotra i bazylika otrzymają nową iluminację. Co wieczór na placu św. Piotra odmawiany będzie też różaniec w intencjach pielgrzymów miłosierdzia.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, która odpowiada za organizację tego wydarzenia, przypomniał o obowiązku rejestracji pielgrzymów pragnących przejść przez Drzwi Święte bazyliki watykańskiej. Można to zrobić za pośrednictwem internetu www.im.va lub w działającym w Rzymie Centrum Przyjęć Pielgrzymów przy prowadzącej na plac św. Piotra via della Conciliazione nr 7. W tym miejscu będzie można otrzymać także testimonium, czyli dokument potwierdzający odbycie pielgrzymki miłosierdzia. Każdego dnia przy jubileuszu pracować będzie stu wolontariuszy, a w chwilach najważniejszych wydarzeń nawet dziesięć raz więcej. Watykan cały czas przyjmuje zgłoszenia chętnych, którym na czas wolontariatu zapewnia mieszkanie i wyżywienie.

Trasa pielgrzymkowa do bazyliki watykańskiej zaczynać się będzie przy Zamku Anioła. Jej przejście zajmie ok. pół godziny. Pielgrzymi będą szli specjalnie wydzieloną trasą przez via della Conciliazione. „Prace przy tym odcinku skończą się dopiero końcem grudnia, a w innych pielgrzymkowych miejscach nawet miesiąc później” – powiedział abp Fisichella. Wyznał, że Rzym planował zrealizowanie ponad 130 jubileuszowych projektów. Ostatecznie stanęło na 31, a i tak większość z nich dotyczy jedynie poszerzania i naprawiania chodników.

Organizatorzy jubileuszowych wydarzeń przestrzegają przed oszustami w Rzymie. Przypominają, że jedynym autoryzowanym punktem informacji i wydawania testimonium jest Centrum Przyjęć Pielgrzymów, a bilety pozwalające przejść przez Drzwi Święte i uczestniczyć w jubileuszowych wydarzeniach zawsze są bezpłatne.

Informacje dotyczące wydarzeń jubileuszowych można znaleźć, także w języku polskim, na oficjalnej na oficjalnej stronie Jubileuszu www.im.va; z kolei praktyczne informacje dotyczące komunikacji czy miejsc noclegowych – na portalu www.vatimecum.com, jedynym autoryzowanym przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Abp Fisichella podkreślił, że wierni cały czas zapisują się na uroczystości Jubileuszu. Nie podał natomiast żadnych prognoz dotyczących oczekiwanej liczby pielgrzymów. "Nie wiem, ilu pielgrzymów przyjedzie; nie wiem i nie interesuje mnie to, by wiedzieć. Naszym pragnieniem jest tylko to, by przyjąć wszystkich i sprawić, by przeżyli doświadczenie wiary" - wyjaśnił hierarcha. Poza tym - zastrzegł - ten Rok Święty z woli papieża Franciszka obchodzony będzie na całym świecie. 

Podczas gdy tuż po ogłoszeniu decyzji papieża o ustanowieniu Roku Świętego władze miejskie mówiły o możliwej obecności 25-30 milionów ludzi, teraz twierdzą, że przyjedzie ich około 10 milionów.

Arcybiskup Rino Fisichella zapowiedział, że w specjalnych punktach wyznaczonych przez Watykan wierni będą mogli otrzymać oficjalne świadectwo udziału w uroczystościach Roku Świętego. Przypomniał, że w jego trakcie raz w miesiącu w sobotę odbywać się będzie dodatkowa audiencja generalna papieża Franciszka. Na niektóre z nich już zapisało się po 70 tysięcy osób - poinformował. Terminy tych dodatkowych audiencji będzie można znaleźć na stronie internetowej Roku Świętego www.im.va. Jest ona zredagowana między innymi po polsku.

Ponadto abp Fisichella ogłosił, że w piątek każdego miesiąca papież będzie występował z różnymi gestami miłosierdzia, polegającymi między innymi na prywatnych wizytach w miejscach naznaczonych cierpieniem, chorobą, ubóstwem. Szczegółów tych inicjatyw nie ujawnił.

Przyznał, że nie wiadomo, czy emerytowany papież Benedykt XVI weźmie udział w uroczystościach Roku Świętego, przede wszystkim w jego inauguracji we wtorek.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy