W polskim Kościele istnieje 835 instytucji o charakterze charytatywnym, ich pomoc skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży - wynika z pierwszego w Polsce raportu dotyczącego charytatywnej działalności Kościoła.
Jak wynika z badania organizacji parafialnych, do parafialnych strukturach charytatywnych przynależy 665 tys. osób, a 668 tys. osób skorzystało z pomocy oferowanej przez parafię.
Wśród organizacji świadczących doraźną pomoc, największą działalność prowadzi Caritas. Na 5182 parafie, w których działają organizacje świadczące doraźną pomoc, w 4406 obecne są Parafialne Zespoły Caritas.
- Kościół katolicki nie ma konkurencji, jeśli chodzi i działalność charytatywną. Jest to instytucja, która świadczy pomoc w najszerszym zakresie - podsumował duchowny.
Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, z okazji rozpoczynającego się 8 grudnia Roku Miłosierdzia, przedstawił propozycję skierowaną do lokalnych struktur Caritas.
- Ojciec święty pisze w bulli na Rok Miłosierdzia, żeby przygotować w diecezjach drzwi miłosierdzia. Tymi drzwiami miłosierdzia dla Caritas w Polsce są Parafialne Zespoły Caritas, które są bezpośrednio zaangażowane w prace charytatywną i znają swój teren - powiedział ks. Subocz. I dodał: - Dlatego tak ważne, żebyśmy te zespoły promowali i rozwijali. Ponad połowa parafii w Polsce jest objęta ich działaniem.
Dyrektor Caritas Polska przedstawił dziewięciomiesięczny plan działań nakierowany w każdym miesiącu na inny obszar pomocy. Caritas w Roku Miłosierdzia będzie zwracał szczególną uwagę na większe zaangażowanie wiernych w parafialny wolontariat, organizację pomocy ludziom chorym, ubogim, osobom starszym i uchodźcom, a także rodzinom wielodzietnym, organizowanie pomocy dzieciom przez otwieranie świetlic socjoterapeutycznych i organizowanie letniego wypoczynku czy szkolnych wyprawek. – We wrześniu planujemy w różnych częściach Polski zorganizować tzw. stoły chleba, które mają uświadomić społeczeństwu jak ważny jest chleb dla człowieka, który z różnych względów go nie ma - powiedział dyrektor Caritas Polska.
Zapowiedział także cykl publicystyczny "Ludzie z wyobraźnią miłosierdzia”, który przedstawiał będzie ludzkie historie związane z Caritasem.
Obecny na konferencji prasowej przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, bp Wiesław Szlachetka zachęcił, by w Roku Miłosierdzia nie tylko przypomnieć sobie uczynki miłosierdzia, ale i je gorliwie wypełniać. - W Bożej ekonomii jest tak, że jak coś jest nam dane, to jednocześnie zadane. Dar Bożego Miłosierdzia jest dla nas zadaniem. Skoro Bóg pierwszy wychodzi do nas ze swoim miłosierdziem, to i my powinniśmy wychodzić do potrzebującego człowieka - powiedział.
Osobistym doświadczeniem Bożego Miłosierdzia podzieli się aktor Radosław Pazura, z kolei s. Jolanta Glapka opowiedziała o powstaniu fundacji "Pasja Życia", pomagająca wyjść z nałogu osobom uzależnionym.