„Straciłam wszystko poza Jezusem”. Te słowa świadectwa zabrzmiały na Ogólnoindyjskim Kongresie Eucharystycznym w Bombaju. Wypowiedziała je Kanaka Rekha, której cudem udało się ujść z życiem w czasie antychrześcijańskich pogromów, jakie w 2008 r. miały miejsce w stanie Orisa.
Hinduistyczni oprawcy schwytali jednak jej męża i torturami starali się zmusić do wyrzeczenia się Chrystusa. Gdy jednoznacznie stwierdził, że nigdy nie wyrzeknie się wiary, ścięli mu głowę, odrąbali nogi, a następnie podpalili. Umierając w mękach do końca modlił się do Jezusa. Jego żonie z dwojgiem małych dzieci udało się uciec do lasu. Oprawcy spalili jednak cały ich dobytek. Mordercy są już na wolności, a kobieta nie może wrócić do swojej wioski, ponieważ grożą oni, że się na niej zemszczą za to, iż zgłosiła sprawę na policję.
„Straciłam męża, straciłam dom i wszystko, co posiadałam, ale nie straciłam wiary. Jezus jest moim Zbawicielem” – mówiła Kanaka Rekha na Kongresie w Bombaju. „Takie świadectwa budują naszą wiarę i pokazują, że Jezus jest z nami – mówił po jej poruszającym wystąpieniu gospodarz spotkania kard. Oswald Gracias. – Krzyż jest nieodłącznie wpisany w nasze życie, ale z Jezusem zwyciężamy”.
Krajowy Kongres Eucharystyczny w Bombaju przebiegał pod hasłem: „Karmieni miłością Chrystusa, by nakarmić innych”. Jego celem było odnowienie wiary indyjskich chrześcijan i przylgnięcia do Jezusa Eucharystycznego. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele Kościóła łacińskiego, ale też syromalabarskiego i syromalankarskiego.