publikacja 03.11.2015 11:48
Gdy "Niezłe ziółka" śpiewają, każdy je zauważa. Właśnie nagrały płytę.
Latem "Niezłe ziółka" wyśpiewały sobie nagrodę... Anna Hałenda
Grupa opolanek, których pasją stał się śpiew tradycyjny, właśnie skończyła nagrania w "Studiu M" Radia Opole. To nagroda za zwycięstwo w X Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, który odbył się latem w Opolu w Muzeum Wsi Opolskiej.
„Niezłe Ziółka”, bo o nich mowa, chcą wydać na płycie 12 utworów.
Będą to pieśni z tego regionu, w tym obrzędowe, zapisane przez Adolfa Dygacza, etnografa, muzykologa i cenionego folklorystę, wyszperane z nagrań Marii Rogosz i Agnieszki Różyczki, oraz takie, które zostały wyśpiewane tylko dlatego, że Muzeum Wsi Opolskiej udostępniło posiadane zapiski słów i nut sprzed lat.
- Staramy się wyśpiewać te pieśni w pierwotny, dawny sposób, który niestety wcale nie jest dla nas taki naturalny, jakby się mogło zdawać. Każda pieśń zresztą brzmi inaczej. Podczas występów prócz śpiewania staramy się opowiedzieć też nieco o okolicznościach powstania danej pieśni, o jej treści – mówi Iwona Wylęgała, prowadząca zespół.
... a teraz nagrały płytę! Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
Poznanie symboliki ludowej pozwala dopatrzeć się w niewinnych piosenkach nie tylko opisu obrzędów czy przyrody, ale wręcz wątków erotycznych i obyczajowych. Zerwanie kwiatu czy utrata wianka to w owej terminologii nic innego jak seks i utrata dziewictwa.
- Warkocze są symbolem panieństwa, ale też zmysłowości i urody kobiecej. Kiedy dziewczyna z panny staje się żoną, mamy do czynienia z symboliczną śmiercią, dlatego też tyle jest płaczu na weselu. Panna młoda jest nawet zobowiązana płakać, żeby obrzęd odbył się jak należy. Mamy też w piosenkach leszczynę, która pojawia się, gdy dochodzi do jakichś intymnych sytuacji, zwierzeń, płaczu… Czasem jest łączka, która się zieleni i to jest taki akcent erotyczny… Ooo, jakoś od razu ciszej się zrobiło na sali, jak powiedziałam erotyczny… - uśmiechnęła się, opowiadając o piosenkach i symbolice ludowej w nawiązaniu do tematyki weselnej Iwona Wylęgała. Było to podczas tegorocznego występu w Izbicku.
Teraz w imieniu swoim i zespołu zaprasza do posłuchania bądź wzięcia udziału w warsztatach, które odbywają się co tydzień, w środy o godz. 18.00, w Muzeum Wsi Opolskiej. Szczegóły o nich można znaleźć na stronie internetowej www.niezle-ziolka.manifo.com oraz na profilu facebookowym: Śpiew Tradycyjny Opole. Tam też można uzyskać informację o tym, kiedy i gdzie będzie dostępna ich płyta.
Więcej o "Niezłych Ziółkach" także w najbliższym wydaniu "Opolskiego Gościa" (45/2015).
"Niezłe Ziółka" w akcji
„Niezłe Ziółka” nagrywają płytę
Radio Opole
Niezłe ziółka - 50-lecie Muzeum Wsi Opolskiej 3/4
etnobula
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07