publikacja 27.09.2015 10:50
Podczas trwającej w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach uroczystości list apostolski papieża Franciszka odczytał kard. Angelo Amato, prefekt watykańskiego Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Wspomnienie bł. Klary będzie obchodzone 7 lutego - w dniu jej śmierci.
Kard. Amato przewodniczy trwającej w Krakowie beatyfikacyjnej Mszy św. Koncelebruje ją pięciu kardynałów (kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz, kard. Franciszek Macharski i kard. Marian Jaworski), kilkudziesięciu biskupów (m.in. abp Celestyno Migliore, abp Stanisław Gądecki, abp Mieczysław Mokrzycki, bp Marian Buczek) oraz ponad 200 księży.
W uroczystościach uczestniczy też bardzo dużo wiernych, którzy wypełnili Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz plac przed kościołem. Wśród nich są m.in. osoby z rodziny matki Klary, a także uzdrowiony kilkanaście lat temu za wstawiennictwem matki Klary Michał. Na Białe Morza przyjechał wraz ze swoją rodziną.
W 2001 r. Michał został potrącony przez samochód. W stanie krytycznym trafił do szpitala. Był w śpiączce, potem, a na skutek poważnego urazu mózgu został sparaliżowany. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu nie dawali mu szans, mówiąc, że została już tylko modlitwa i cud. Modlitewny szturm do nieba rzeczywiście ruszył - stało się tak dzięki katechetce Michała, s. Lilianie Mozdyniewicz, krakowskiej sercance, która kilka miesięcy wcześniej złożyła śluby wieczyste.Gdy nastąpił niespodziewany przełom i poprawa stanu zdrowia Michała, lekarze nie mieli wątpliwości, że to rzeczywiście był cud. Ostatecznie został on zatwierdzony przez papieża Franciszka 5 czerwca br.
Po odczytaniu listu apostolskiego, w którym papież Franciszek ogłosił beatyfikację M. Klary Szczęsnej, do kościoła procesyjnie wniesiono relikwie nowej błogosławionej i odsłonięto obraz beatyfikacyjny. Współzałożycielka zgromadzenia sióstr sercanek jest na nim przedstawiona na tle krakowskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i klasztoru sióstr sercanek, w którym żyła, modliła się, pracowała i zakończyła swoją ziemską wędrówkę. Powyżej postaci błogosławionej, po jej lewej stronie, ukazana jest postać Jezusa. Swoje dłonie wyciąga On w kierunku bł. Klary.
Symbolem dziewcząt potrzebujących wsparcia moralnego i duchowego, którym swoje życie poświęciła Klara Szczęsna, jest widoczna po prawej stronie obrazu postać dziewczyny z lekko wyciągniętymi, splecionymi w geście prośby dłońmi.
Autorem obrazu jest Maciej Sancewicz. Relikwiarz powstał natomiast w pracowni krakowskiego rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja.
Po beatyfikacji obraz bł. Klary zawiśnie w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w sanktuarium św. Jana Pawła II Miłosz Kluba /Foto Gość
Po beatyfikacji relikwiarz trafi do bocznej kaplicy, znajdującej się w prawej części kościoła NSPJ przy ul. Garncarskiej w Krakowie, poświęconej założycielom sercanek - m. Klarze i św. J.S. Pelczarowi.
- Już od dawna spoczywały tam doczesne szczątki Klary Szczęsnej, przeniesione z cmentarza Rakowickiego. Teraz będzie to również miejsce jej kultu - mówi s. Sebastiana.
Relikwie m. Klary - umieszczone w innych relikwiarzach - mają trafić także do wspólnot sióstr sercanek, których w Polsce jest ponad 40. Relikwie otrzymają także sercanki z zagranicy - z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, z Jamajki i z Boliwii.
O beatyfikacji piszemy też w też w tekstach:
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07