„Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego” to według dziennika „The Times” najważniejsza i najlepsza książka poświęcona życiu oraz dokonaniom Jorge Mario Bergoglia.
„The Guardian” stwierdził, że to pozycja „szczegółowa i wyczerpująca”. „Mimo że przeczytałem wiele książek o Franciszku, ta zaskoczyła mnie wieloma nieznanymi faktami” – dodawał recenzent „The New York Timesa”. Bestseller autorstwa brytyjskiego dziennikarza Austena Ivereigha ukaże się w polskim przekładzie już 14 września.
„Prorok” to pierwsza książka opisująca życie papieża Franciszka tak kompleksowo. Nie przez przypadek jedna z recenzji biografii została zatytułowana przez jej autora: „Kształtowanie pasterza katolików. Od slumsów Argentyny do Watykanu”. Austen Ivereigh prześledził losy głowy Kościoła od czasów dzieciństwa po dzień dzisiejszy. Biograf poświęcił dwa lata na podróże po Argentynie, rozmowy z najlepszymi przyjaciółmi i współpracownikami Franciszka, ale też przewertował dziesiątki tysięcy stron dokumentów. Jak sam przyznaje, papież raczej nie życzyłby sobie tej biografii: „On nie znosi książek o sobie, woli skierować uwagę tam, gdzie należy”. Ku czemu i z jakich powodów kieruje uwagę Franciszek czytelnicy dowiedzą się właśnie z „Proroka”.
Pierwszy jezuicki papież uwielbia zaskakiwać. Przez dwa pierwsze lata pontyfikatu udzielił więcej wywiadów niż wszyscy papieże w całej historii. Kiedy mówi: „Bóg nie boi się nowych rzeczy”, drżą konserwatyści. Gdy stwierdza: „Największą rewolucją jest powrót do korzeni”, oburzają się postępowcy. Autor książki wyjaśnia, jak skomplikowane politycznie losy Argentyny wpłynęły na niechęć Franciszka do doktrynerstwa i ukształtowały jego umiłowanie prostoty. Narracja książki jest chronologiczna, uporządkowana, ale autor nie stroni od anegdot: czytelnicy dowiedzą się m.in., dlaczego Bergoglio kazał absolwentom prestiżowych jezuickich szkół nurzać się po kolana w świńskim łajnie.
Choć Franciszek na ogół odbierany jest jako najsympatyczniejsza z głów Kościoła, w jego życiu były momenty trudne i kontrowersyjne. Austen Ivereigh opowiada czytelnikom o tym, jak w wieku 21 lat Bergoglio otarł się o śmierć (doświadczenie to powtarzało się w ciągu życia Franciszka kilkukrotnie). Autor z wielką uwagą analizuje też oskarżenia o współpracę z argentyńską wojskową dyktaturą, które pojawiły się w mediach tuż po wyborze kardynała Bergoglio na najwyższy urząd w Kościele. Po raz pierwszy dowiadujemy się o fascynujących kulisach konklawe, również takich, które przez jednych zostały mylnie zinterpretowane jako dowody nieważności wyboru.
Austen Ivereigh to brytyjski pisarz, dziennikarz, stały komentator spraw religijnych i politycznych, m.in. w BBC, Sky i Al-Dżazirze. Doktoryzował się na Oksfordzie. Jedna z jego prac naukowych była poświęcona tematowi katolicyzmu i polityki w Argentynie. Jest autorem globalnego projektu „Catholic Voices”, mającego na celu szkolenie świeckich katolików do zabierania w mediach głosu w sprawach dotyczących wiary i Kościoła.