107,6 FM

Europa: Jak Kościół pomaga uchodźcom?

„Już dość! Dość umierania, dość cierpień i prześladowań. Już nie możemy dłużej przymykać oczu” - tymi słowami kard. Christoph Schönborn rozpoczął 31 sierpnia Mszę św. żałobną w katedrze w Wiedniu. Odprawił ją w intencji 71 uchodźców, których ciała znaleziono cztery dni wcześniej w ciężarówce porzuconej na autostradzie.

Włochy

Podczas wizyty w jezuickim ośrodku Astalli w Rzymie w 2013 r. Franciszek poprosił zakonnice i zakonników, by udostępniali uchodźcom swe opustoszałe klasztory. We Włoszech apel ten spotkał się z dużym odzewem. Ponad 7 tys. migrantów znalazło schronienie w tamtejszych klasztorach i strukturach zarządzanych przez zakony. Swe drzwi otworzyli m.in. franciszkanie, kombonianie, skalabrynianie, a także zgromadzenia żeńskie. Oliviero Forti, odpowiedzialny za kwestię migrantów we włoskiej Caritas poinformował niedawno, że zapewnia się im nie tylko dach nad głową i wyżywienie, ale też pomaga w załatwieniu formalności związanych z otrzymaniem azylu czy statusu uchodźcy.

W Mediolanie kard. Angelo Scola zaapelował do wiernych swej archidiecezji, by każda z 1107 parafii przyjęła choćby małą grupę migrantów. - Wzywam parafie, by sprawdziły możliwość czasowego udostępnienia pomieszczeń, nawet niewielkich, by przyjąć imigrantów, którzy dotarli lub przybywają do Włoch, a szczególnie do Mediolanu. Caritas przejmie całą odpowiedzialność za konkretne zajęcie się ich przyjęciem, odciążając parafie - oświadczył kardynał na spotkaniu z dziekanami.

W całej archidiecezji istnieje już 28 ośrodków dla uchodźców, zarządzanych przez Caritas we współpracy z prefekturą miasta. Jest w nich łącznie 456 miejsc. Caritas działa także w Systemie Ochrony Osób Proszących o Azyl i Uchodźców (Sprar), mającym 18 ośrodków z 325 miejscami. Teraz archidiecezja udostępni kolejne sześć budynków dla 130 osób.

Z podobnym apelem wystąpili ordynariusze wielu innych włoskich diecezji. Według informacji episkopatu Włoch, diecezje i parafie w całym kraju otoczyły opieką 15 tys. uchodźców, a kolejnych 20 tys. otrzymało schronienie w obiektach włoskiej Caritas.

Grupa 58 uchodźców zamieszkała nawet przy domu rodzinnym św. Jana XXIII w Sotto il Monte koło Bergamo. Zajęli się nimi zakonnicy z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych. - Tak wprowadza się Ewangelię w życie - skomentował kard. Loris Capovilla, były sekretarz papieża.

Austria

Również Kościół w Austrii nie ogranicza się tylko do słownych deklaracji. W opiekę nad migrantami aktywnie włączają się wszystkie diecezje, Caritas, zgromadzenia zakonne, organizacje kościelne i wielu wolontariuszy. W każdej diecezji przyjmowani są uchodźcy i azylanci, w każdej działają specjalni koordynatorzy troszczący się o kwatery oraz o wszelką konieczną pomoc.

Obecnie austriacka Caritas udziela podstawowej opieki 17 tys. osób, co stanowi 30 proc. wszystkich azylantów w Austrii. Pięć tysięcy z nich mieszka w ośrodkach Caritas (w lipcu 2014 r. było ich tylko trzy tysiące). W obiektach kościelnych (parafiach, klasztorach itp.) znalazło schronienie 2 tys. azylantów. Kościół też wynajmuje obiekty, w których mogą zamieszkać uchodźcy.

Powstała specjalna strona internetowa, przedstawiająca wszystkie możliwości pomocy kościelnej dla uchodźców i azylantów. Są tam adresy i wszelkie potrzebne informacje dotyczące projektów pomocy prowadzonych przez Kościół w każdej z dziewięciu austriackich diecezji, ale też wskazania, w jaki sposób indywidualne osoby mogą włączyć się w pomoc. Można też sprawdzić, ilu uchodźców Kościół otacza opieką w poszczególnych miejscach i jakie projekty, również integracyjne, przygotowuje dla nich.

Niemcy

Według informacji ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière, od początku roku do końca sierpnia do Niemiec zbiegło 413 tys. uchodźców, a do końca roku może ich być nawet 800 tys., głównie z Syrii (112 tys.). Wobec tak gwałtownie rosnącej liczby ludzi szukających schronienia, Kościół katolicki zwiększył swoje dotychczasowe zaangażowanie w pomoc uchodźcom. Inicjatywy podejmują diecezje, Caritas, parafie, zgromadzenia zakonne i organizacje kościelne na terenie całego kraju. - Nie ma diecezji w Niemczech, która zamknęłaby się na ten problem - mówi KAI sekretarz episkopatu Niemiec ks. Hans Langendörfer. Obok pomocy materialnej jest też wsparcie duszpasterskie, a obok poradnictwa prawnego i proceduralnego - nauka języka i działania integracyjne.

Kościół stara się też o pomoc w zatrudnianiu, w miarę możliwości zapewnia również opiekę psychologiczną i medyczną. Nowo utworzony specjalny fundusz w diecezjach gwarantuje, że uchodźcy mogą liczyć na szybką i nieskomplikowaną pomoc. W poszczególnych punktach pomocy aktywnie działają wolontariusze. Obszerne informacje o pomocy dla uchodźców na terenie każdej diecezji zamieszczone są na oficjalnej stronie Konferencji Biskupów Niemieckich.

« 1 2 3 4 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy