107,6 FM

Niespodziewana modlitwa Franciszka

Papież Franciszek zaskoczył w piątek duchowieństwo i wiernych uczestniczących w bazylice watykańskiej we mszy przy grobie świętego Piusa X - podały media. Papież przyszedł nieoczekiwanie na mszę, usiadł w ławce z innymi i stał w kolejce do komunii.

Mszę przy ołtarzu Piusa X, który był papieżem w latach 1903-1914, odprawiono z okazji jego wspomnienia liturgicznego, obchodzonego 21 sierpnia. 

O niezapowiedzianym udziale Franciszka we mszy media poinformowały dzień później, gdy zaczęli o tym mówić uczestnicy liturgii. Franciszek przyszedł rano do bazyliki pomodlić się przy grobie papieża kanonizowanego w 1954 roku i gdy dowiedział się o rozpoczynającej się chwilę później mszy, postanowił na niej zostać. Mszę dla małej grupy zakonnic, księży i wiernych odprawiał włoski ksiądz z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Papież usiadł w ławce razem z innymi. Księdzu, który odprawiał mszę, Franciszek wyznał po jej zakończeniu, że jest czcicielem świętego Piusa X i wyjaśnił, że w jego ojczystej Argentynie jest on patronem katechetów.

Giuseppe (Józef) Sarto urodził się 2 czerwca 1835 r. w rodzinie wiejskiego listonosza, w Riese koło Wenecji. Od razu po święceniach dał się poznać jako doskonały kaznodzieja. W 1884 r. papież Leon XIII mianował ks. Sarto biskupem Mantui i sam udzielił mu sakry biskupiej. Później został metropolitą Wenecji. W 1903 r. zmarł wielki papież Leon XIII. Po siódmym głosowaniu na jego następcę wybrano kardynała Józefa Sarto. Wybór przyjął zalany łzami. Uroczysta koronacja odbyła się 9 sierpnia.

Nowy papież przyjął imię Piusa X. W dwa miesiące później wydał swą pierwszą encyklikę „Ad diem illum”, w której wyłożył program swojego pontyfikatu: odnowić wszystko w Chrystusie. W 1906 r. wydał drugą z kolei encyklikę, dotyczącą karności i reformy duchowieństwa. W 1908 r. zaprowadził reformę kurii papieskiej i zmiany w procedurze konklawe. Rozpoczął reformę prawa kanonicznego, którą dokończył papież Benedykt XV, jego następca, wydaniem nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego (1918). 

W 1905 r. ukazał się Katechizm Piusa X najpierw dla diecezji rzymskiej, potem dla całego Kościoła z instrukcją o nauczaniu dzieci prawd wiary. Za pomocą listu motu proprio z 1903 r. Pius X wprowadził reformę muzyki kościelnej. Zreformował również brewiarz. 

W encyklice „Pascendi dominici gregis” uroczyście potępił modernizm. Kapłani zostali zobowiązani do składania przysięgi antymodernistycznej. Dla podniesienia wagi nauk biblijnych i dla przeciwstawienia się szerzonym błędom racjonalistycznym Pius X ustanowił Papieski Instytut Biblijny, istniejącą do dziś najwyższą szkołę biblijną.

Zmarł 21 sierpnia 1914 r. W czerwcu 1951 r. Pius XII dokonał jego uroczystej beatyfikacji, a w trzy lata później, 29 maja 1954 r., ten sam papież ogłosił go świętym.
 

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy