107,6 FM

Kwiaty dla marszałka

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę - w Święto Wojska Polskiego - kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. To pierwszy punkt sobotnich obchodów wojskowego święta.

Prezydentowi towarzyszyli: wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz najważniejsi generałowie Wojska Polskiego. Przed pomnikiem złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Spod pomnika marszałka Duda udał się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o godz. 9 rozpocznie się msza w intencji Ojczyzny, odprawiana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka.

Po godz. 10 prezydent złoży wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego, a następnie przed drugim z warszawskich pomników marszałka - tym ustawionym przy placu jego imienia, u wylotu ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

O godz. 12 w Al. Ujazdowskich nieopodal Belwederu odbędzie się uroczystość, podczas której prezydent wygłosi przemówienie i odbierze defiladę wojskową.

Najpierw - o ile na przeszkodzie nie stanie pogoda - odbędzie się parada lotnicza z udziałem samolotów i śmigłowców. Następnie przyjdzie kolej na przemarsz ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Następnie ulicami stolicy przejadą maszyny wojskowe, m.in. transportery opancerzone Rosomak oraz czołgi Leopard 2 w wersjach A5 i A4.

Od wczesnego popołudnia warszawiacy i turyści będą mogli wziąć udział w festynie żołnierskim. Po raz pierwszy odbędzie się on na błoniach Stadionu Narodowego, od strony al. Zielenieckiej. Z bliska zobaczyć będzie można ponad 60 pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych. Przez całą sobotę za darmo będzie można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.

W przeddzień święta, w piątek wieczorem, wicepremier Siemoniak, przedstawiciel prezydenta, reprezentanci wojska, kombatantów, harcerzy i instytucji państwowych złożyli kwiaty przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku na Powązkach Wojskowych. Podczas uroczystości Siemoniak mówił, że wówczas ludzie byli zjednoczeni w sprawach bezpieczeństwa i obrony Rzeczypospolitej. "Stanęli razem, by bronić Ojczyzny" - powiedział. "Niech z tego płynie mądrość dla wszystkich następnych pokoleń" - dodał.

W tym roku w programie obchodów nie będzie nominacji generalskich. Te - jeszcze 1 sierpnia - wręczył ustępujący prezydent Bronisław Komorowski.

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy