107,6 FM

O Maryjo, czemu biegniesz w niebo?

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kościele katolickim.

W Kościele obchodzimy (15 sierpnia) uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Znane od V-go wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (zwane wówczas „Zaśnięciem Bożej Rodzicielki”) wskazuje na trwające odtąd powszechne i zgodne przekonanie Kościoła. Już w VI-ym wieku cesarz Maurycy polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy.

Choć uroczystość ma korzenie bardzo stare, dogmat o Wniebowzięciu NMP jest ostatnim i najmłodszym w Kościele. Ogłosił go 1 listopada 1950 papież Pius XII. Jak pisze Marcin Jakimowicz w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego", 
w przeddzień ogłoszenia dogmatu Pius XII otrzymał nadzwyczajną łaskę kontemplowania w ogrodach Watykanu tego samego zjawiska słońca krążącego jakby płonąca kula, które obserwowało w portugalskiej Fatimie ponad 30 lat wcześniej 100 tys. ludzi.
Jak zresztą dodaje, nie byłoby tego dogmatu bez objawień w Fatimie. Czy to jedynie przypadek, że urodzony w Rzymie w 1876 roku ks. Eugenio Pacelli otrzymał sakrę biskupią… 13 maja 1917 roku, czyli w dniu pierwszego objawienia w Fatimie?

Dlaczego dogmat ustanowiono dopiero w połowie XX stulecia? Nie był żadnym teologicznym novum, stanowił jedynie oficjalne potwierdzenie wiary całych pokoleń chrześcijan Wschodu i Zachodu - wyjaśnia Marcin Jakimowicz.

Więcej na ten temat w najnowszym "Gościu" lub w e-wydaniu Prosto do nieba!

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.


Dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Rolnicy dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy