107,6 FM

Zabrzmi godzina "W"

Dźwiękiem syren, zadumą zatrzymujących się na ulicach mieszkańców i uroczystością przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów, stolica uczci o godz. 17 - historycznej godzinie "W" - 71. rocznicę powstania.

Sobotnie uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wybuchu powstania rozpoczęło o godz. 9 złożenie kwiatów przy znajdującej się przy ul. Filtrowej tablicy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę okręgu warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia zrywu.

Następnie upamiętniające uroczystości odbyły się przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944" w parku Dreszera, które zakończył przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej, gdzie upamiętniono 119 pomordowanych powstańców z pułku "Baszta".

W południe zaplanowano zmianę posterunku honorowego i złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiązanki o godz. 13.15 zostaną złożone także przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" przy al. Ujazdowskich, a przedstawiciele władz państwowych i kombatantów o 14.00 wezmą udział w uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed Sejmem. 

Popołudniową część obchodów zainauguruje o godz. 16 złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach. Godzina 17 - godz. "W", o której wybuchło powstanie - zostanie uczczona przy pomniku Gloria Victis.

Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i władze stolicy zaapelowali, aby - jak co roku - 1 sierpnia w godzinę "W" warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie.

"Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta (...). 1 sierpnia o godz. 17 w stolicy rozlegną się syreny. Zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu" - napisano w odezwie.

W godzinę "W" w stolicy przez minutę zabrzmią syreny. Włączonych zostanie prawie 170 syren systemu wojewódzkiego i ponad 50 systemu miejskiego alarmowania. Dodatkowo zaplanowano uruchomienie 8 syren ręcznych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze-Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach.

O 19.30 zaplanowano modlitwę ekumeniczną, Mszę św. i złożenie wieńców przed pomnikiem "Polegli-Niepokonani" na cmentarzu Powstańców Warszawy. Wieczorem o 20.00 odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego, a o 21.00 - rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu "Ciekawa pora roku" Agaty Dudy-Gracz.

Stołeczny ZTM uruchomi specjalne linie autobusowe, które 1 sierpnia ułatwią dojazd na cmentarze i do Muzeum Powstania Warszawskiego. W godz. 14-21 jeździć będą dodatkowe linie 922, 944, 970, 980, a w godz. 17.30-20 - linia 912. Na Wojskowe Powązki będzie można dojechać również autobusami 103, 122 i 180. W sobotę, w godz. 12-19, kursowała będzie także linia tramwajowa "W" z zabytkowym taborem. Jeździć będzie od cmentarza Wolskiego na pl. Narutowicza.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy - ok. 500 tys. - wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy