W Centrum Dydaktyki AGH zostało zaprezentowanych 7 niecodziennych projektów, których autorami są studenci.
„Burza Mózgów AGH. Pokaz najciekawszych studenckich projektów” – brzmiało zaproszenie na wtorkowy wieczór do Centrum Dydaktyki AGH. Zespoły miały około 10 minut na zaprezentowanie swojego dzieła. Osoby zgromadzone na widowni mogły podziwiać rozmieszczone wokół sceny wszystkie projekty.
Jako pierwszy został omówiony projekt „Maja” autorstwa Wojtka Sojki, studenta III roku na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki, Automatyki i Inżynierii Biomedycznej. Polega na wytworzeniu bezprzewodowej platformy kontrolno-pomiarowej, która będzie pomagać pszczelarzom w pozyskiwaniu większych zbiorów. Projekt „Maja” zwyciężył w międzynarodowym konkursie STM32 Internet of Things Design Challenge 2014, organizowanym przez firmę STM-icroelectronics. Wręczenie nagród odbyło się na prestiżowych targach Electronica 2014 w Monachium.
Drugi zaprezentował się student IV roku Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej Piotr Palczewski. Jego Drukarka 3D jest rzeczą niezwykłą, bo składa się z... klocków lego. Jedyny element, który jest z innej bajki, to głowica. Drukarka 3D składa się z 1700 elementów.
Następnie zobaczyliśmy pojazd typu buggy, którego autorem jest student Wydziału Odlewnictwa Dawid Musiał. Pomysł tego niezwykłego pojazdu zrodził się w 2006 r. Przy jego tworzeniu Dawidowi pomagało wielu kolegów. Pojazd jest jednoosobowy, a jego konstrukcja prosta i efektowna. Idealnie sprawdza się w ekstremalnych warunkach.
W następnej kolejności został przedstawiony nóż ze stali damasceńskiej, którego autorami są studenci metalurgii na AGH – Estera Machoń i Remigiusz Błoniarz. Z kolei zespół Aero Team ILK AGH zaprezentował projekt zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Zespół wystartował w zawodach SAE AeroDesign w Kalifornii. Debiut w tym konkursie zakończył się zdobyciem trzech srebrnych medali.
Przedostatnim zaprezentowanym projektem była sonda planetarna, którą stworzył zespół AGH Space Systems. Ten zespół młodych ludzi odniósł wielki sukces w międzynarodowym konkursie Can Sat Competition. Jako debiutanci wygrali te prestiżowe zawody, pokonując 59 zespołów z całego świata. Celem zawodów było wzniesienie sondy do atmosfery z jednoczesnym pobieraniem kompleksowych danych telemetrycznych podczas opadania. Sonda została wzniesiona przez rakietę, którą skonstruowało Polskie Towarzystwo Rakietowe, a zespół AGH Space Systems korzystał z niej w trakcie tych zawodów
Ostatnia prezentacja dotyczyła projektu zespołu AGH Racing, którym jest bolid wyścigowy. Jest to już trzecia jego wersja, która ponownie wystartuje w zawodach formuły student.
Po oficjalnej części prezentacji można było spotkać się z twórcami i zrobić sobie zdjęcie z ich projektami. Jakość nagród, jakie zdobywamy na arenie międzynarodowej i różnorodność projektów, jakie w Krakowie powstają, dowodzą niezbicie, że dysponujemy świetnymi naukowcami i inżynierami. Przyszłość należy do AGH.