Spotkanie biskupów
W spotkaniu oprócz biskupów udział wzięli wikariusz generalny diecezji Goerlitz Alfred Hoffmann (drugi z lewej) oraz ks. dr Leopold Rzodkiewicz. Roman Tomczak /Foto Gość

Spotkanie biskupów

Brak komentarzy: 0

Roman Tomczak

GOSC.PL

publikacja 30.06.2015 18:27

Ordynariusze Legnicy i Goerlitz mówili m.in. o możliwościach współpracy w ramach przyszłorocznych Światowych Dni Młodych. Była to pierwsza wizyta bp. Zbigniewa Kiernikowskiego u bp. Wolfganga Ipolta.

Jak poinformował bp Kiernikowski, rozmawiano m.in. o obecnej sytuacji w obu Kościołach lokalnych.

- Było to moje pierwsze spotkanie z bp. Ipoltem. Dlatego część rozmowy miała charakter kurtuazyjny. Poza tym mówiliśmy m.in. o współczesnych podobieństwach i różnicach w obu diecezjach - powiedział po spotkaniu ordynariusz legnicki.

Jak dodał bp Wolfgang Ipolt, rozmowa dotyczyła także ewentualnej współpracy obu Kościołów lokalnych podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodych.

- Prawdopodobnie część młodzieży, która na ten czas przyjedzie na teren diecezji legnickiej, zatrzyma się u nas - mówi bp Ipolt.

Podsumowując spotkanie ordynariusz diecezji Goerlitz podkreślił, że jedną z konkluzji prawie półgodzinnej rozmowy jest przekonanie o o wielu podobieństwach w życiu Kościoła polskiego i niemieckiego.

- Biskup Kiernikowski zauważył, że wielu katolików chrzci swoje dzieci ale sami nie rozumieją znaczenia tego sakramentu, ani nie angażują się w życie Kościoła. Tak samo jest w diecezji Goerlitz, ale u was do wiary katolickiej przyznaje się 80-90 procent społeczeństwa. W naszej diecezji to zaledwie 3 procent, z tym, że w samym Goerlitz liczba ta wynosi ok. 10 procent - powiedział bp Ipolt.

W niemieckiej diecezji po drugiej stronie Nysy ok. 20 proc. wiernych regularnie uczestniczy we Mszach św. Ordynariusz niemieckiej diecezji przyznał jednak, że niewielu z nich czynnie angażuje się w życie Kościoła. - Brak im pewnej misji ewangelizacyjnej - uważa.

Bliskie sąsiedztwo diecezji legnickiej i Goerlitz skutkuje wspólnymi inicjatywami. Jedną z najbardziej znanych jest wspólna procesja Bożego Ciała, która co cztery lata przekracza granice na Nysie Łużyckiej. Na terenie niemieckiej diecezji posługuje obecnie czterech polskich księży, w tym dwóch zakonników.

Początki diecezji Goerlitz to rok 1959, kiedy powołano do  życia wikariat apostolski archidiecezji wrocławskiej dla terenów na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej. Po oficjalnym uznaniu tej granicy przez rząd RFN papież Paweł VI powołał administraturę apostolska dla niemieckiej części archidiecezji wrocławskiej w Goerlitz.

W 1994 r. papież Jan Paweł II na mocy konstytucji apostolskiej utworzył diecezję goerlitzką. Jest ona sufraganią archidiecezji berlińskiej.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.