107,6 FM

Kopacz o Programie dla Śląska

Program dla Śląska, którym zajmuje się we wtorek rząd podczas wyjazdowego posiedzenia w Katowicach, ma być kołem zamachowym rozwoju śląskiego górnictwa, przedsiębiorczości i szansą dla śląskiej młodzieży - powiedziała premier Ewa Kopacz, otwierając posiedzenie Rady Ministrów.

Kopacz podkreśliła, że wtorkowe posiedzenie jest pierwszym w najnowszej historii Polski, które odbywa się poza stałą siedzibą rządu w Warszawie.

"Jesteśmy dziś na Śląsku, ponieważ dzisiaj Rada Ministrów przyjmuje Program dla Śląska, który ma być kołem zamachowym rozwoju tego regionu; ma być kołem zamachowym dla śląskiego górnictwa, przedsiębiorczości i szansą dla śląskiej młodzieży" - podkreśliła szefowa rządu.

Zapewniła, że to bardzo konkretny plan, który bierze się z "ogromnego szacunku dla tego regionu". Przypomniała, że zapowiedziała przygotowanie takiego programu podczas negocjacji z górnikami w styczniu; jak podkreśliła, teraz dotrzymuje danego wtedy słowa.

"Chcę, aby każdy w Polsce czuł się u siebie. Chcę, żeby każdy region był częścią tej barwnej mozaiki, jaką jest nasza Rzeczpospolita. Śląsk i Zagłębie, bo ja nie zapominam o Zagłębiu, były kiedyś motorem naszej gospodarki. Tak będzie znowu teraz, dzięki temu programowi, który przyjmiemy. Ten program się uda" - powiedziała premier.

W posiedzeniu rządu uczestniczą także m.in. wojewoda śląski Piotr Litwa oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Pierwsza część posiedzenia była otwarta dla mediów.

Po wystąpieniu szefowej rządu założenia programu przedstawił szef powołanego 7 stycznia międzyresortowego zespołu, który pracował nad dokumentem, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski.

W dokumencie pod nazwą "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej" znalazły się m.in. nowe drogi i remonty na kolei, ulgi oraz środki dla przemysłu, m.in. na konkretne przedsięwzięcia, a także zwiększenie zadań i budżetów części instytucji.

Wśród projektów infrastrukturalnych w programie założono przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych odcinków tras ekspresowych S1 i S69. Dokument wymienia też przygotowywaną budowę autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa (ze środków budżetowych), planowaną budowę odcinka A1 Częstochowa-Tuszyn (ze środków pozabudżetowych), a także budowę obwodnicy Zawiercia i Poręby oraz trasy S11 od węzła z A1 w kierunku Kępna.

Inwestycje kolejowe w woj. śląskim mają sięgnąć w obecnej perspektywie unijnej ponad 9 mld zł. Wśród rozwiązań dla przemysłu w programie znalazła się m.in. propozycja obniżenia obciążeń dla firm energochłonnych - związanych z kosztami finansowania odnawialnych źródeł energii. Planowane jest też częściowe zwolnienie tych przedsiębiorstw z akcyzy na prąd.

Jedną ze sztandarowych pozycji programu może stać się projekt dotyczący naziemnego zgazowania węgla kamiennego (o oszacowanej wartości rzędu 1,9-4,4 mld zł). Do programu trafiły poza tym tworzone przez Bank Gospodarstwa Krajowego i spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe fundusze - inwestycji samorządowych, inwestycji infrastrukturalnych (dłużnego i kapitałowego), a także inwestycji polskich przedsiębiorstw.

W zakresie rewitalizacji program ujmuje m.in. ustawę rewitalizacyjną, której projekt ma również zostać przyjęty we wtorek przez rząd oraz dodatkowe środki budżetowe na dofinansowanie wkładu własnego do unijnych projektów tego typu.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy