- Już po raz kolejny w historii Ukraina zasłania Europę przed wojną. Sprawa pokoju na Ukrainie to także pokój dla Europy. Przyjechałem dziękować za duchową solidarność okazywaną nam od miesięcy - powiedział abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Patriarcha kijowsko-halicki przyjechał wziąć udział we wspólnej modlitwie na zaproszenie generała Zakonu Paulinów i przeora Jasnej Góry "O Boże zmiłowanie" dla Ukrainy. Paulini wraz z pielgrzymami, w odpowiedzi na apel Konferencji Episkopatu Polski, od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu codziennie modlą się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o zaprzestanie działań wojennych w Donbasie.
- Ta inicjatywa wzruszyła wiele serc na Ukrainie. Matka Boża Częstochowska jest także Matką Ukrainy - powiedział abp Szewczuk, dodając, że tylko w ciągu ostatnich 24 godzin na Ukrainie zabito 8 żołnierzy, a 20 innych zostało rannych. - Kościół chce mówić prawdę, a wojna przeciwko Ukrainie jest także wojną dezinformacji. Jako chrześcijanie, najpierw musimy być tymi, którzy szerzą pokój i pojednanie. Bo jak powiedział Franciszek, pokój trzeba budować każdego dnia.
Laureatami Nagrody Pojednania byli w poprzednich latach m.in. Jan Paweł II i Jerzy Kłoczowski Tomasz Gołąb /Foto Gość Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odniósł się również do planowanego na jutro spotkania papieża Franciszka z Władimirem Putinem. - Wierzymy, że jako Wikariusz Chrystusa papież ma osobliwą łaskę od Ducha Świętego, aby powstrzymać agresję na Ukrainę - powiedział.
Arcybiskup Szewczuk dodał, że wojna powoduje nie tylko problemy ekonomiczne, ale także bolesne rany dla społeczeństwa i ukraińskich rodzin. Zgodnie z szacunkami międzynarodowych organizacji, pochłonęła już ok. 6 tys. ofiar, 20 tys. osób zostało rannych, a 1,5 mln musiało uciekać z regionów konfliktu. - Ale ta statystyka jest chyba zaniżona, może nawet podwójnie. Dziś można mówić o katastrofie największej od zakończenia II wojny światowej w Europie. Ukraina sama sobie nie poradzi. Chciałbym podziękować Caritas Polskiej i międzynarodowej. Bóg zapłać wszystkim, którzy troszczą się o wolność waszych sąsiadów - powiedział, dodając, że społeczeństwo ukraińskie, mimo rozsiewanej propagandy rosyjskiej, jeszcze nigdy nie było tak zjednoczone w obliczu najeźdźcy, podobnie, jak ukraińskie związki wyznaniowe.
Podczas gali w Łazienkach Królewskich wręczono również statuetki tegorocznym laureatom nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Figurkę przedstawiającą dwa kwiaty - maku i bławatu - otrzymali w tym roku prof. historii Leonid Zaszkilniak oraz europoseł Paweł Kowal. Nagrody otrzymały także media - internetowe Radio Wnet oraz internetowy kanał telewizyjny Hromadske.TV.