107,6 FM

Idą do nas Litwini

Kilkudziesięcioosobowa grupa pielgrzymów z Kłajpedy zmierza do Santiago de Compostela, aby wyprosić odpuszczenie grzechów, powołania kapłańskie i pokój na ziemi. Po drodze odwiedzą diecezję legnicką.

Po opuszczeniu Jakubowa w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 18 czerwca wieczorem pielgrzymi przybędą do Polkowic. Tutaj część z nich zanocuje na plebanii w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, inni trafią pod dachy parafian. Pielgrzymi nie są wybredni, w poprzedzającym ich wizyty listach do proboszczów proszą tylko o "możliwość udziału we Mszy św., podłogę w pomieszczeniu na nocleg oraz gorącą herbatę i chleb".

Litwini wyruszyli w swoją pielgrzymkę 5 maja ze Wzgórza Krzyży niedaleko Szawli przy granicy z Łotwą. Polskim szlakiem Drogi św. Jakuba idą już od miesiąca, od kiedy weszli do Sejn. Pielgrzymi pochodzą z Kłajpedy, miasta portowego w północno-zachodniej Litwie. Niosą ze sobą krzyż, który zamierzają pozostawić w katedrze św. Jakuba Starszego, u celu swojej peregrynacji. Cały dystans, jaki mają do pokonania, to 4650 km!

Przez cały czas swojej wędrówki zachęcają parafian mijanych miejscowości, aby włączali się w niesienie z nimi krzyża. Litwinom cały czas towarzyszy franciszkański ksiądz Vincentas Tamošauskas.

Ze strony formalnej Litwini są znakomicie przygotowani do drogi. Całą trasę mają skrupulatnie rozpisaną. Zatroszczyli się także o to, aby o ich wizycie wiedzieli wcześniej ordynariusze kolejnych diecezji. Mają także błogosławieństwo swojego pasterza, bp. Eugenijusa Bartulisa z diecezji szawelskiej.

„Członkowie tej grupy są katolikami spragnionymi duchowej odmiany, pokoju i dobrobytu nie tylko dla Litwy, ale całego świata, a zwłaszcza krajów, przez które przejdą” - napisał w liście bp Bartulis.

Po opuszczeniu Polkowic pielgrzymi skierują się kolejno do Nowej Wsi Lubińskiej (19 czerwca), Chocianowa (19 czerwca), Osłej (20 czerwca), Bolesławca (20 czerwca), Nowogrodźca (21 czerwca), Lubania (21 czerwca), Gronowa (22 czerwca) i Zgorzelca, gdzie dotrą 22 czerwca. Kapłani z mijanych parafii zachęcają swoich wiernych do okazania pielgrzymom staropolskiej gościnności i przenocowania zdrożonych wędrowców.

Litewscy pielgrzymi idą do grobu św. Jakuba Starszego jedną z najdłuższych, a zarazem najtrudniejszych tras jakubowych. Jak mówią, jest to ich akt prośby o miłosierdzie Boże dla siebie i całego świata. Chcą także w ten sposób uczcić Rok Życia Konsekrowanego.

Z Polski droga poprowadzi ich dalej przez Niemcy, Francję i Hiszpanię. W katedrze św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela mają być 14 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy