- Wierzcie w moc waszego kapłaństwa i dawajcie o tym świadectwo całym swoim życiem - apelował bp Roman Pindel do 13 neoprezbiterów wyświęconych w sobotę 30 maja w bielskiej katedrze św. Mikołaja.
Święcenia kapłańskie otrzymało trzynastu kandydatów, którzy odbyli formację jako rocznik oddany pod patronat św. Jana Marii Vianneya.
Wokół ołtarza bielskiej katedry wraz z biskupem Romanem Pindlem stanęli także: biskup pomocniczy Piotr Greger, biskup senior Tadeusz Rakoczy, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie ks. Sławomir Kołata, ojciec duchowny rocznika przyjmującego święcenia - ks. kan. Grzegorz Gruszecki
Obecni byli również proboszczowie i wikariusze parafii rodzinnych, z których pochodzą neoprezbiterzy oraz z parafii, w których odbywali praktyki duszpasterskie. Łącznie modliło się wraz z nimi kilkudziesięciu księży.
Wśród wypełniającego świątynię tłumu wiernych nie zabrakło najbliższych krewnych neoprezbiterów, a także ich przyjaciół z rodzinnych parafii.
Kandydaci do święceń odbyli swoją formację w krakowskim seminarium. Jako diakoni odbywali praktyki duszpasterskie w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej i tu niebawem rozpoczną swoją kapłańską posługę, będą udzielać sakramenty.
Kto dał ci władzę?
Modlitwa przed udzieleniem święceń kapłańskich
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Czyją władzą to czynisz? - mogą zapytać kapłana w każdym momencie ci, którzy należą do Kościoła, i ci, którzy są poza Kościołem. To pytanie może mieć różną postać: "Jakim prawem ksiądz mi mówi, jak mam żyć?", "Dlaczego mam przed drugim człowiekiem wyznawać moje najbardziej tajne grzechy?", "Kto dał władzę księdzu, by osądzać mnie, moje grzechy, albo to, czy żałuję za nie?”.
- "Czyją władzą to czynisz?" - będą pytać was ludzie. Będą pytać zaciekawieni, czekając na każdą odpowiedź: nieraz zaczepną, innym razem oczekując waszego osobistego wyznania wiary, bo sami potrzebują wsparcia i świadectwa tego, za kogo wy samych siebie uważacie - mówił biskup Pindel.
Jak dodawał, w odpowiedzi zawsze kapłani mogą posłużyć się słowami św. Pawła, który pisał do Koryntian: "Albowiem w Chrystusie Bóg jednał z Sobą świat, nie poczytując ludziom grzechów, nam zaś przekazując słowo jednania. Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!".
- Będziemy wyjaśniać, że są to słowa, w których są jednoznacznie złączone: dzieło zbawcze Jezusa z misją kapłana. Jeżeli bowiem przez śmierć Jezusa Bóg pojednał ze Sobą wszystkich, to do każdego z osobna musi dotrzeć człowiek od Boga posłany i wybrany, z orędziem: - Pojednaj się z Bogiem! - tłumaczył bp Pindel. - Życzę i pragnę: - Wierzcie w moc waszego kapłaństwa i dawajcie o tym świadectwo całym waszym życiem.
Z biskupami i przełożonymi z seminarium duchownego
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W czasie uroczystej liturgii kandydaci wyrazili wolę przyjęcia święceń, złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi i jego następcom. Później, leżąc krzyżem, modlili się, wyrażając swe całkowite oddanie się Bogu, a pozostali zgromadzeni w świątyni odmawiali w tym czasie Litanię do Wszystkich Świętych, aby za ich wstawiennictwem neoprezbiterzy wiernie wypełniali przyjętą posługę. Później, przez nałożenie rąk na głowę każdego z neoprezbiterów i modlitwę, biskup Pindel udzielił im święceń kapłańskich.
Nowi kapłani otrzymali ornaty i stuły, a biskup namaścił ich ręce Krzyżmem Świętym, na znak błogosławieństwa i udzielenia darów Ducha Świętego do składania Ofiary. Następnie biskup Pindel przekazał im znak pokoju, a po nim pozostali obecni kapłani. Później biskup przekazał neoprezbiterom pateny z chlebem i kielicha z winem - darów, które będą składać Bogu w czasie każdej Mszy świętej. Chwilę później stanęli wokół ołtarza wraz z biskupami, podczas Najświętszej Ofiary sprawowanej pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla.
Nowi kapłani diecezji bielsko-żywieckiej
W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej 30 maja święcenia kapłańskie otrzymali:
ks. Marcin Gajzler
Pochodzi z parafii Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu.
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Stanisława BM w Andrychowie.
Kapłańskie motto:
„Panie Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” J 21, 17
Pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Ligocie-Miliardowicach.
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świnnej.
Kapłańskie motto:
„Ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą”. /Iz 40,31/
Pochodzi z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie.
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Matki Bożej Różańcowej w Zabłociu.
Kapłańskie motto:
„On jest wszystkim.” (Syr 43,27)
Pochodzi z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Mesznej.
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach.
Kapłańskie motto:
„Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię” (Jr 1,5)
ks. Krzysztof Pawełczyk
Pochodzi z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie.
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach.
Kapłańskie motto:
Opatrzność Boża
Pochodzi z parafii św. Macieja w Andrychowie.
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Jadwigi Królowej w Przyborowie.
Kapłańskie motto:
„Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Mk 1, 11)
Pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Wszystkich Świętych w Zarzeczu.
Kapłańskie motto:
"Każdy bowiem arcykapłan z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany" (Hbr 5,1)
Pochodzi z parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Bielsku-Białej Leszczynach.
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Świętego Andrzeja Apostoła w Osieku.
Kapłańskie motto:
„Teraz zaś już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus (...) obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, Który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie.” (Ga 2,20)
Pochodzi z parafii Św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Niepokalanego Serca Maryi Panny w Polance Wielkiej.
Kapłańskie motto:
(...) rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» (...) I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham»". J 21,15.17
Pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Św. Wojciecha w Dankowicach.
Kapłańskie motto:
„Miłość Chrystusa przynagla mnie bym wytrwał do końca”.
Pochodzi z parafii Św. Józefa Robotnika w Ujsołach
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Św. Marcina w Ochabach.
Kapłańskie motto:
„Nie bądźcie smutni i nie płaczcie. Nie bądźcie przygnębieni, bo radość w Panu jest waszą ostoją!” (Ne 8, 9b.10b)
Pochodzi z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Porąbce.
Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Zaborzu.
Kapłańskie motto:
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali". 2 Kor 12, 9