107,6 FM

Intensywne przygotowania do ŚDM

Szkolenia wolontariuszy, scenariusze przyjęcia pielgrzymów w parafiach, projekty ewangelizacyjne, a nade wszystko nadzieja na duchowe przeżycie spotkania z papieżem Franciszkiem, ale i promocję Polski i Małopolski – w całej Polsce trwają intensywne przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Za organizację wszystkich ŚDM odpowiada z ramienia Stolicy Apostolskiej Papieska Rada ds. Świeckich, a szczególnie jej Sekcja Młodych.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie i na Campus Misericordiae pod Wieliczką. Poprzedzą je Dni w Diecezjach (20-25 lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników.

Za przygotowania do ŚDM, w wymiarze organizacyjno-logistycznym i duchowym, odpowiadają lokalne komitety organizacyjne, współpracujące ściśle z Papieską Radą ds. Świeckich. Komitety takie powoływane są po ogłoszeniu kolejnego miejsca ŚDM i zawiązywane wyłącznie na czas przygotowań i trwania ŚDM. Każdy z nich składa się z reprezentantów diecezji-gospodarza i Konferencji Episkopatu danego kraju, którym przewodniczy biskup miejsca.

Jednocześnie Papieska Rada ds. Świeckich rozpoczyna cykliczne spotkania z komitetem krajowym ŚDM, zapoznaje się z postępem przygotowań do wydarzenia, a o konkretnych ustaleniach informuje Ojca Świętego. Tak jest także w przypadku ŚDM, które odbędą się w Krakowie. Ich Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, koordynatorem generalnym jest bp Damian Muskus, a sekretarzem generalnym ks. Grzegorz Suchodolski. Komitet składa się z dziewięciu sekcji odpowiedzialnych za koordynację prac wolontariatu, rejestrację i przyjęcie pielgrzymów, kwestie finansowe i logistyczne czy duszpasterstwo i program katechez.

Wolontariat – wykorzystać potencjał młodych ludzi

Tradycyjnie już bardzo dużą rolę w przygotowaniach i samym przebiegu Światowych Dni Młodzieży odgrywa wolontariat. Jest on swoistą wizytówką tego wydarzenia. Organizacją, koordynacją i przeszkoleniem wolontariuszy posługujących podczas wydarzeń centralnych, które będą miały miejsce w Krakowie, zajmuje się Departament Wolontariatu.

Koordynatorzy wolontariatu chcą wykorzystać potencjał młodych ludzi oraz zaktywizować tę część młodzieży, która „znajduje się w przedsionku Kościoła”. Tworzenie wspólnoty młodych i zaangażowanych chrześcijan, prawdziwych świadków Chrystusa, jest bowiem traktowane jako konkretna wartość przygotowań do tego wielkiego święta Kościoła.

W lipcu obecnego roku ruszy rejestracja do wolontariatu krótkoterminowego, który będzie trwał około dwóch tygodni. Pierwszy tydzień upłynie na szkoleniu, a drugi będzie tygodniem posługi podczas wydarzeń centralnych w Krakowie. Poszukiwanych jest ponad 20 tys. wolontariuszy z archidiecezji krakowskiej, całej Polski i ze świata, którzy będą służyć pielgrzymom przez cały tydzień wydarzeń centralnych. Już teraz pomaga mnóstwo osób z różnych krajów i kontynentów. Pracują na odległość, głównie przy tłumaczeniach. Zaczynają także pojawiać się wolontariusze długoterminowi, którzy będą służyć organizatorom znajomością obcych języków i innych kultur.

Departament zachęca do zaangażowania się w przygotowania do ŚDM głównie poprzez stronę internetową oraz media społecznościowe, w tym fanpage „Światowy Dzień Młodzieży” oraz „Bądź blisko ŚDM” na Facebooku. Tak-że poprzez projekty i wydarzenia, w jakich biorą udział wolontariusze.

« 1 2 3 4 5 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy