"Nie" górali dla prezydenta Komorowskiego
Tym razem to górale wymachują ciupagą w kierunku prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Głąbiński /Foto Gość

"Nie" górali dla prezydenta Komorowskiego

Komentarzy: 2

jg

GOSC.PL

publikacja 23.04.2015 15:01

Sytuacja jest bardzo napięta. Część działaczy Związku Podhalan nie chce przyjazdu prezydenta RP na Podhale w najbliższy weekend. Bronisław Komorowski ma wziąć udział w spotkaniu miłośników Kasprowego Wierchu i I Zlocie Karpackim. Jego obecność nie jest na razie potwierdzona i nie wiadomo, czy przybywa jako głowa państwa, czy w ramach kampanii prezydenckiej.

Część działaczy Związku Podhalan zarzuca obecnym władzom, że "górale są traktowani jako tło w kampanii prezydenckiej". Taki zarzut postawił m.in. prezes zakopiańskiego oddziału ZP Marcin Zubek, znany z zamiłowania do koni przywódca banderii konnej pod Tatrami.

Związek Podhalan wydał oświadczenie, w którym działacze protestują przeciwko obecności na I Zjeździe Karpackim prezydenta Komorowskiego. Zjazd ma się odbyć w Ludźmierzu i Łopusznej. Według górali, obecność na święcie górali prezydenta, który wyraża zgodę na ratyfikację ustawy antyprzemocowej i zezwolił na sprzedaż Polskich Kolei Linowych, jest niestosowna.

Największe kontrowersje wśród niektórych członków Związku Podhalan wzbudził fakt, że prezes Andrzej Skupień nie skonsultował z Zarządem Głównym decyzji o wystąpieniu o patronat prezydenta.

- Nie jest przemyślane, aby patronat nad Zjazdem Karpackim obejmował prezydent, który ma inne spojrzenie na niektóre sprawy niż górale. Jako Związek Podhalan wystosowaliśmy do prezydenta apel o nieratyfikowanie konwencji antyprzemocowej. Poprzez tę konwencję wystawiamy na pośmiewisko nasze wartości, nauczanie Kościoła świętego i naszego patrona św. Jana Pawła II. Konwencja narusza porządek moralny i wartości wyznawane przez górali - podkreśla jeden z członków ZP.

Górale wypominają też prezydentowi RP, że nie sprzeciwił się sprzedaży Państwowych Kolei Linowych, które jako dobro narodowe powinny zostać przekazane samorządom. Według M. Zubka, wizerunek górali został wykorzystany w celu wyprzedawania polskiej ziemi. - Prezydent nie przyjął naszych argumentów w sprawie sprzedaży PKL, gdzie stawiał swoje święte ślady Jan Paweł II. Nie przemawiają do niego żadne argumenty. Mówimy stanowcze "nie" dla jego przyjazdu - podkreśla M. Zubek.

Niektórzy górale zwracają również uwagę na termin organizowania zjazdu - twierdzą, że nie powinien odbywać się w kampanii wyborczej. Nazywają to "wmontowaniem" górali w kampanię.

Aktualizacja

Kancelaria Prezydenta RP podała oficjalny program wizyty Pary Prezydenckiej w województwie małopolskim, która odbędzie się w najbliższą sobotę. Najpierw Bronisław Komorowski odwiedzi Odporyszów, gdzie zje śniadanie z wychowankami Nowoczesnego Domu Dziecka. O godz. 10 zaplanowano przygotowanie kokard narodowych przed "Majówką z Polską" z udziałem wychowanków Stowarzyszenia Siemacha i sportowców.

Popołudniu prezydent wraz z małżonką zawita na Kasprowy Wierch, gdzie odbędzie się Spotkanie Miłośników Kasprowego Wierchu. Na godz.14 zaplanowano uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. 20 minut później rozpocznie się Msza św.

Z Kasprowego Wierchu para prezydencka pojedzie na I Zjazd Karpacki do Ludźmierza, gdzie będzie rozpalenie symbolicznej watry. Bronisław Komorowski nawiedzi także sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.