Zapewniał po spotkaniu ze związkowcami i władzami górniczymi Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.
Spotkanie dotyczyło realizacji postanowień zawartych 17 stycznia po protestach górników niegodzących się na rządowy plan naprawczy dla Kompanii Węglowej.
Po jego zakończeniu W. Kowalczyk zapewniał dziennikarzy, że prace związane z poszukiwaniem inwestora do tzw. Nowej KW są "szeroko zakrojone". - Kompania Węglowa współpracuje z inwestorami, z pośrednikami finansowymi, z biurami maklerskimi. Są prowadzone zaawansowane rozmowy z inwestorami finansowymi, jak również z inwestorami branżowymi - przekonywał.
W. Kowalczyk podkreślał również, że model biznesowy dla spółki został wypracowany w oparciu o "najlepsze praktyki finansowe przy udziale renomowanych firm doradczych". - Zweryfikowany został już częściowo przez banki komercyjne, które wyraziły może nie optymizm, bo to za dużo powiedziane, ale bardzo konstruktywne podejście - mówił, podkreślając, że mowa o bankach polskich oraz zagranicznych.
Do końca czerwca do Nowej KW ma trafić 11 kopalń lub ich część. Pełnomocnik rządu ds. górnictwa przekazał także, że w piątek zostały opublikowane trzy rozporządzenia dotyczące odpraw jednorazowych, urlopów górniczych i urlopów dla pracowników przeróbki oraz pokrywania strat produkcyjnych. Do opublikowania zostało rozporządzenie dot. pokrywania kosztów likwidacji kopalń i szkód górniczych. Zapewnił, że będzie ono wydane w ciągu kilku tygodni.
- Mieliśmy bardzo dobre, konstruktywne spotkanie ze stroną związkową, przeanalizowaliśmy wszystkie punkty porozumienia katowickiego z 17 stycznia. Oczywiście, są kwestie interpretacyjne i temu służą tego rodzaju spotkania. Przedstawiłem również kwestie rozmów z Komisją Europejską, jak wygląda proces notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń, które będą przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - mówił, zaznaczając, że kolejne spotkanie odbędzie się w maju.
W zamkniętym spotkaniu uczestniczyli m.in. prezesi Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wśród związkowców znaleźli się m.in. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", i Jarosław Grzesik, szef górniczej "S".
Porozumienie 17 stycznia w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego podpisali W. Kowalczyk i D. Kolorz. Nie przewidywało likwidacji żadnej z 4 kopalń Kompanii Węglowej ("Brzeszcze" w Brzeszczach, "Sośnica-Makoszowy" w Gliwicach i Zabrzu, "Bobrek-Centrum" w Bytomiu i "Pokój" w Rudzie Śląskiej). Zakładało natomiast, że będą one poddane długim procesom restrukturyzacyjnym.
W ubiegłym tygodniu zarządy Kompanii Węglowej i Węglokoksu Kraj podpisały przedwstępną umowę sprzedaży m.in. kopalni "Piekary". Jest to, jak podkreślał W. Kowalczyk, wynik biznesowych decyzji spółek. Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie kopalni "Brzeszcze". Nie wiadomo więc, czy zostanie przekazana do SRK, czy sprzedana inwestorowi.