- Pierwszym naszym charytatywnym działaniem powinno być otwarcie się na Jezusa - mówił w homilii bp Marek Szkudło. - Coś cudownego! Móc powiedzieć: mam Jezusa.
Zgodnie z tradycją, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego swoje święto mają pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Katowickiej, dyrektorzy ośrodków i ich podopieczni oraz katecheci i dzieci ze Szkolnych Kół Caritas. W tym roku główne obchody miały miejsce w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
Wszyscy uczestniczyli w Godzinie Uwielbienia i Dziękczynienia Jezusowi Miłosiernemu, a następnie w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Marka Szkudły. - Jezus zawsze trafia w dziesiątkę! Bóg zawsze zdąży na czas - przypomniał w homilii biskup pomocniczy. - Choć czasem nam wydaje się, że Bóg się spóźnia, to On się nie spóźnia! Bóg zawarł z nami przymierze i jest wierny.
Biskup podkreślił, że to my często wybieramy swoje, a nie Boże drogi. - A On nigdy się nas nie wyprze. Bóg przychodzi i obdarza nas miłością. Nie dlatego, że jesteśmy dobrzy i nie dlatego, że jesteśmy grzeszni, ale pomimo tego, że jesteśmy grzeszni, słabi, nieporadni. On przychodzi, by Jego Miłość Miłosierna nas przemieniała. Trzeba sobie to mocno uświadomić, że moc naszego działania nie jest z nas.
Bp Marek zwrócił uwagę, jak ważne jest osobiste spotkanie z Jezusem. To dlatego aż 40 dni po swoim Zmartwychwstaniu Jezus ukazywał się różnym osobom. - Nie wystarczy usłyszeć: "Jezus Zmartwychwstał!" - mówił biskup. - Trzeba spotkać się z Nim osobiście. W tym spotkaniu dokonuje się obdarowanie Duchem Świętym. Apostołowie spotkali osobiście Zmartwychwstałego, przyjęli Jego Ducha, poszli i napełnili całą Jerozolimę imieniem JEZUS, które zwycięża grzech, śmierć i szatana.
Biskup przypomniał spotkanie Piotra i Jana z chromym pod drzwiami świątyni w Jerozolimie. - Piotr powiedział do niego: "Nie mam srebra ani złota, ale co mam, to ci daję: w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź!" (por. Dz 3,6). Coś cudownego! Móc powiedzieć: mam Jezusa.
Caritas Diecezji Katowickiej obecnie zatrudnia 1500 osób na pełnych etatach, a w parafialnych zespołach Caritas pracuje ponad 5000 wolontariuszy.