107,6 FM

Obraz Adolfa Hyły we Wrocławiu

Wizerunek Miłosiernego Jezusa w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy pl. Grunwaldzkim związany jest ściśle z Łagiewnikami.

Wiadomo, że pierwszy z obrazów malowanych według wizji św. Faustyny Kowalskiej powstał w Wilnie w 1934 r.; wyszedł spod pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego. Najbardziej obecnie znaną i rozpowszechnioną w niezliczonych kopiach wersję wizerunku Miłosiernego Jezusa stworzył później malarz Adolf Hyła (1897-1965). To on namalował obraz do kaplicy sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Niewiele osób wie, że dzieło, które na stałe tam zagościło, miało swojego poprzednika – jest nim obraz Miłosierdzia Bożego obecnie znajdujący się we Wrocławiu. Gdy Adolf Hyła go namalował, okazało się, że nie pasuje rozmiarami do miejsca, które dla niego w Łagiewnikach przygotowano. Malarz namalował więc kolejny obraz, a pierwszy został po wojnie przywieziony przez matkę Irenę Krzyżanowską, dawną przełożoną s. Faustyny, właśnie do Wrocławia. Znajduje się w zakonnej kaplicy (na co dzień nieudostępnianej dla osób z zewnątrz). Od kolejnego obrazu A. Hyły, który ostatecznie pozostał w Łagiewnikach, nieco się różni – Pan Jezus przedstawiony jest na nim na polnej drodze, na tle krajobrazu z kwitnącymi łąkami.

Trwa obecnie Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Tydzień po Niedzieli Zmartwychwstania, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, we wrocławskim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy pl. Grunwaldzkim (sąsiadującym z domem zakonnym i kaplicą sióstr) odbędzie się uroczysta Msza św. – Eucharystia zostanie odprawiona o 16.00, natomiast o 15.00 rozpocznie się Godzina Miłosierdzia – mówi s. Aurelia. I dodaje, że uroczyste Msze św. są tu odprawiane 22. dnia każdego miesiąca o 16.00, bo 22 lutego 1931 r. w Płocku s. Faustynie objawił się Pan Jezus w takiej postaci, jak na obrazie, i zlecił namalowanie go.

Codziennie o 15.00 siostry zapraszają na Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz adorację Najświętszego Sakramentu, która trwa aż do 17.45 (w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej przy kościele).


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy