Kiedy pojawił się w Środę Popielcową, był dwoma belkami z surowego drewna. Dziś drewna niemal nie widać. Przytwierdzone pinezkami do drewna karteczki tworzą coraz grubszą warstwę...
Duży krzyż położony przy ołtarzu w bielskim kościele św. Pawła na osiedlu Polskich Skrzydeł, jak i towarzyszący mu napis - słowa z 1 Listu św. Piotra Apostoła: "Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was" (1P 5,7), nie są tu jedynie wielkopostną dekoracją.
Jak tłumaczą duszpasterze parafii, ks. prałat Marcin Aleksy i ks. Ryszard Piętka, elementy te nawiązują do hasła obecnego roku duszpasterskiego w Polsce, którym są słowa z Ewangelii wg św. Marka "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15).
Krzyż zaś jest znakiem przypisanym do obchodów roku w ramach przygotowań do świętowania 1050. rocznicy chrztu Polski. Obydwa elementy zapraszają do żywego przeżywania wiary.
Krzyż nie jest tu jedynie dekoracją wielkopostną
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Okres Wielkiego Postu jak co roku przygotowuje nas do przeżycia Świąt Paschalnych, czyli świętowania Paschy Chrystusa i naszej - największej tajemnicy naszej wiary - mówią pasterze parafii. - Przed ołtarzem w naszym kościele pojawił się duży krzyż, do którego każdy może przypiąć karteczkę z wypisanymi swoimi troskami i cierpieniami - według słów z 1 Listu św. Piotra Apostoła: "Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was" (1P 5,7).
Wszystkie intencje "przypięte" do krzyża "zbieramy" w czasie każdej Mszy świętej, celebrowanej przy tym ołtarzu. Zaś kartki na których będą one wypisane, spalimy w ogniu pobłogosławionym w Noc Paschy, by dym z nich wzbił się ku niebu i aby Bóg przemienił te troski w radość Zmartwychwstania!
Jezus w swoim żywym Słowie czeka na każdego, kto podchodzi do krzyża przy ołtarzu
Urszula Rogólska /Foto Gość
Księża zachęcili także parafian, by w czasie całego Wielkiego Postu, a zwłaszcza w Wielki Piątek, zdjęli ze ściany w swoich domach krzyż i wzięli go w dłonie podczas modlitwy, adorowali, udekorowali. - Krzyż możemy więc ucałować lub przytulić do serca na znak naszego zjednoczenia z cierpiącym Chrystusem i wdzięczności za dar Jego miłości - tłumaczą księża. Jako inspirację przy krzyżu w kościele zamieścili także zdjęcie św. Jana Pawła II, który tuli krzyż podczas ostatniego Wielkiego Piątku w czasie jego ziemskiego życia.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele św. Pawła ma miejsce w piątek po Mszy św. wieczornej (o 18.00), a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym ks. Ryszarda Piętki - w niedzielę o 17.00. Droga Krzyżowa dla dzieci - w piątek o 16.30.
Słowo Boże w bielskim kościele św. Pawła zachęca do świadectwa żywej wiary
Urszula Rogólska /Foto Gość