107,6 FM

Muzeum Historii Polski w Cytadeli

Wygląda na to, że Muzeum Historii Polski wreszcie znajdzie swoją siedzibę. Na spotkaniu u premier Ewy Kopacz zdecydowano, że powstanie ona na terenie Cytadeli Warszawskiej.

„Po rozważeniu wszystkich dotychczas branych pod uwagę rozwiązań zadecydowano, że nowy gmach powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należą: już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna - czytamy w komunikacie, który po spotkaniu wydało Centrum Informacyjne Rządu.

Muzeum Historii Polski, według planów, zajmie główne miejsce w kompleksie.

- To najpoważniejsza i najbardziej konkretna propozycja, jaką usłyszeliśmy od kilku lat. Premier Kopacz deklaruje, że będą środki, jest lokalizacja na siedzibę. Widać też wolę ze strony rządzących, co także jest ważne. Dlatego przyjmuję środowe spotkanie z wielką nadzieją - mówi serwisowi Gosc.pl dyrektor MHP Robert Kostro.

I dodaje zaraz, że szampana razem ze współpracownikami będzie otwierał jednak dopiero najwcześniej w czerwcu albo lipcu, gdy Rada Ministrów uchwali Wieloletni Plan Rządowy finansowania Muzeum Historii Polski.

Dyrektor Kostro podkreśla, że lokalizacja nie jest gorsza niż ta nad Trasą Łazienkowską. - Jest inna, ale równie atrakcyjna - mówi. Dla kierujących muzeum najważniejsze jest to, że w związku z nową siedzibą nie muszą redukować swoich planów muzealnych.

Na Cytadeli planowany był projekt realizacji Muzeum Wojska Polskiego, który nie może zostać zrealizowany w pierwotnie kształcie.  – Dużo nam powie spotkanie z architektami na temat adaptacji tamtych planów do potrzeb MHP. My jesteśmy otwarci na tę dyskusję i myślę, że w ciągu najbliższych tygodni jakieś ostateczne decyzje mogą zapaść – mówi dyrektor R. Kostro.

Rząd planuje otwarcie gmachu MHP 11 listopada 2018 roku. Według planów cały kompleks ma tworzyć "Cytadelę Muzeów". Obok nowoczesnych muzeów, atrakcją ma być także otwarty dla wszystkich, niedostępny do tej pory duży zespół fortyfikacji.

Obok E. Kopacz, stronę rządową reprezentowali na spotkaniu minister kultury Małgorzata Omilanowska, wiceminister MON Maciej Jankowski rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. W spotkaniu oprócz dyrektora R. Kostro uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski: prezes dr Magdalena Gawin i dr Kazimierz Wóycicki, Rady MHP: prof. Henryk Samsonowicz i prof. Andrzej Friszke.

MHP zostało powołane do życia w 2006 roku. Nie ma swojej siedziby, mimo że w 2009 roku został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt budynku. Projekt autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji szacowany był na około 350 mln zł.

Mimo braku stałej siedziby i możliwości działania pełną parą, muzeum cieszy się już sukcesami. Jest to przede wszystkim duża frekwencja takich przedsięwzięć jak: wystawa „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności” (Zamek Królewski w Warszawie, 2008), poświęconej II RP, wystawa „Pod wspólnym niebem” (Zamek Królewski w Warszawie, 2012), za którą przyznana została nagroda „Sybilla” za najlepszą wystawę historyczną roku, oraz projekt „Jan Karski. Niedokończona misja”, składający się z wystaw, projekcji filmowych, projektów naukowych i edukacyjnych.

W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. Najnowszy projekt to "Smoleńskie portrety" - wystawa z okazji 5. rocznicy katastrofy Tu-154M.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy