W środku czytanego fragmentu nie ma dwóch wersetów obecnych w liście. Ich brak sprawia, że ktoś może opacznie rozumieć słowa św. Pawła.
Jego wyznanie, że stał się słaby dla słabych oraz wszystkim dla wszystkich, nie oznacza, że był on niestały czy niejednoznaczny. Pominięte zdania wskazują na spójność jego działalności pozornie sprzecznej. Z jednej strony apostoł przypomina: „Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem – choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem – by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem”. Z drugiej zaś zaraz dodaje: „Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu – nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu – by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem”.
Gorliwy wyznawca judaizmu gdy został powołany jako apostoł, wszystkim głosił, że jedynie konieczna jest wiara w Chrystusa. Zdecydowanie też bronił chrześcijan pochodzących z religii pogańskich i ich wolności od przestrzegania przepisów Prawa. Tym nowym wyznawcom Jezusa jednak wiele razy przypominał o konieczności udzielania pomocy materialnej pierwszemu Kościołowi w Jerozolimie. Ten styl misji apostoła miał podstawę w zbawczym dziele samego Pana. Ustanawiając w swojej krwi niezniszczalne przymierze, Chrystus powołał spośród Żydów i pogan lud, który dzięki Duchowi staje się jednym ludem Boga.
Jezusową zapowiedź tej jedności, wygłoszoną w Jerozolimie, przypomina św. Jan w środku swojej Ewangelii: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie”. Wszyscy ludzie są zatem wezwani do zjednoczenia z Chrystusem, a tę jednoczącą moc mają Jego ofiara na krzyżu oraz zmartwychwstanie. Dlatego apostołowie, którzy byli pochodzenia żydowskiego, nie poszli tylko do swoich rodaków, ale zwrócili się do całego świata. W ten sposób byli posłuszni poleceniu Tego, który ich wysyłał. Ich działalność wpisała się w odwieczny plan Boży. O tym zamyśle Boga nauczał ich Jezus w Ewangeliach, kiedy mówił o królestwie Bożym: najpierw miało być ono głoszone Izraelowi, zaś ostatecznie zostać otwarte dla wszystkich narodów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.