- Każdy dzień waszego życia jest wezwaniem, zaproszeniem abyście wychodzili jak Symeon i w świątyni, którą jest żywy Kościół spotkali przychodzącego Pana - mówił osobom życia konsekrowanego bp Adam Wodarczyk.
Właśnie on decyzją abp. Wiktora Skworca stał się opiekunem osób konsekrowanych. Na tym miejscu zastąpił ks. Mirosława Godźka. W święto Ofiarowania Pańskiego w katowickiej katedrze zachęcał zakonnice, zakonników i świeckich konsekrowanych, aby ich życie napełnione było blaskiem Słowa Bożego rodzącego wiarę, oraz umocnieniem wypływającym z Eucharystii.
- Nie można stać się światłem dla świata, jeśli nie doświadczy się spotkania ze światłością Chrystusa - mówił w czasie homilii. Biskup Wodarczyk przypomniał również, że osoby konsekrowane, decydując się na życie według rad ewangelicznych, podobnie jak Jezus, stają się dla świata znakiem sprzeciwu.
Odwołując się do słów papieża Franciszka, w których zawarty jest kierunek tajemnicy powołania do życia konsekrowanego, powiedział: - Macie żyć Ewangelią; jeżeli będziecie nią żyli, staniecie się dla świata proroctwem, a przez to dacie światu nadzieję.
Eucharystii, podczas której osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje śluby przewodniczył abp Wiktor Skworc. Razem z nim modlili się biskupi pomocniczy oraz kapłani archidiecezji. Metropolita katowicki przed zakończeniem Liturgii zachęcał przełożonych wspólnot zakonnych, żeby w roku poświęconym ofiarom Tragedii Górnośląskiej oraz w roku 90. rocznicy powstania diecezji, stworzyli księgę upamiętniającą martyrologię osób konsekrowanych, które zginęły za wiarę w czasie wojny oraz tuż po jej zakończeniu. - Trudno, żeby ofiara ludzi Boga i Kościoła, była zapomniana - mówił, dodając, że pamięć buduje tożsamość.
Na zakończenie Mszy życzył osobom konsekrowanym, by światło Chrystusa zanosili wszędzie tam, gdzie posyła ich Kościół. - Bądźcie ludźmi Jezusa - zachęcał metropolita.
Przed Eucharystią zakonnice, zakonnicy i świeccy na wspólnej modlitwie spotkali się w krypcie archikatedry. Tam m.in. wysłuchali konferencji nt. wyzwań wypływających z życia konsekrowanego. Wygłosił ją o. dr Waldemar Barszcz z Tarnowa, wieloletni pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Odnosząc się do listu apostolskiego papieża Franciszka napisanego do osób konsekrowanych na początek roku im poświęconego, zwrócił uwagę na wyzwania, jakie niesie ten czas. Są nimi m.in. konieczność powrotu do źródeł, przeżywanie teraźniejszości z pasją, której podstawą jest życie według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa; wyzwania wynikające z życia wspólnotowego oraz przyjmowania przyszłości z nadzieją.
O. Barszcz przypomniał też, że osoby konsekrowane mają być prorokami w dzisiejszym świecie. Cytując papieża: "Nie zamykajcie się w sobie" i "Nie bądźcie więźniami swoich problemów", zachęcał, by te wyzwania przyjęli jako nowy czas łaski.
W archidiecezji katowickiej żyje ponad tysiąc sióstr, braci i ojców zakonnych oraz świeckich konsekrowanych. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, w 1997 r. ustanowił Jan Paweł II.
Tegoroczne święto ma wyjątkowy charakter, ponieważ odbywa się w Roku Życia Konsekrowanego, ogłoszonym przez papieża Franciszka.
Posłuchaj także rozmowy z o. Barszczem, przeprowadzonej w Radiu eM.