Krakowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończyło spotkanie w bazylice oo. dominikanów.
Hasłem tegorocznego, trwającego od 18 do 25 stycznia, cyklu nabożeństw i spotkań ekumenicznych były słowa z Ewangelii wg św. Jana: "Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«". Dlatego, jak przypomniał przewodniczący wieczornej Eucharystii w bazylice Świętej Trójcy bp Grzegorz Ryś, postać Samarytanki była w centrum podejmowanych w ciągu ostatniego tygodnia rozważań.
- Czyniliśmy to w przekonaniu, że ta kobieta jest jednym z najważniejszych obrazów Kościoła - mówił bp Ryś. Odczytany podczas niedzielnej Mszy św. fragment Ewangelii opowiadał o tym, jak Samarytanka wróciła do swojego miasta i zachęcała mieszkańców, by i oni poszli i zobaczyli Jezusa. - Jeżeli ktoś z nas naprawdę spotyka się z Jezusem, to nie może tego spotkania zatrzymać dla siebie - przekonywał biskup.
Jego zdaniem, kluczowy jest jednak argument, którego kobieta używa. "Powiedział mi wszystko, co uczyniłam" - mówi ona o Chrystusie, który rozmawiał z nią o jej grzechach. Jak wyjaśniał biskup, chrześcijanie nie potrafią wspólnie ewangelizować, bo boją się przyznać do grzechów, które uświadamia m.in. tydzień ekumeniczny. Są to na przykład zaniedbanie, samowystarczalność, brak ciekawości drugiego. - To są grzechy przeciwko Jego pragnieniu jednej owczarni, jednego ciała i jednego orędzia - przekonywał bp Ryś. Jak dodał, zaświadczenie, że Jezus rozmawia z nami także o tych grzechach, może się okazać najskuteczniejszą ewangelizacją. - Samarytanka tym jednym świadectwem sprowadziła do niego całe miasto - przypomniał biskup.
Po Mszy św. w dominikańskiej świątyni odbyły się także ekumeniczne nieszpory. - Tutaj co roku dochodzi do spotkania pragnień chrześcijan różnych wyznań - mówił w ich trakcie ks. Leszek Kołodziejczyk z parafii Kościoła polskokatolickiego w Bolesławiu (powiat olkuski). - Tym pragnieniem, które nas łączy, jest zjednoczenie wyznawców Chrystusa w jednym, niepodzielonym Kościele - dodał.
Na obchody tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Krakowie złożyły się m.in. nabożeństwa z udziałem przedstawicieli Kościołów rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego.