Boska liturgia rozpoczęła święto Chrztu Pańskiego w prawosławnej cerkwi pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Lublinie. Wierni lubelskiej parafii obchodzą święta Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego.
Najpierw wierni uczestniczą w boskiej liturgii, a potem w obrzędzie poświęcenia wody. To obrzęd, który w kościele prawosławnym odbywa się tylko dwa razy w roku. W dzień wigilii Chrztu Pańskiego i w sam dzień Chrztu Pańskiego. Poświęconą wodę wierni piją zaraz po poświęceniu, zabierają ją też do domu. - Przez cały rok woda ta służy wiernym w chwilach trudnych, w czasie choroby, rozterek duchowych, jakichś zmaganiach życiowych. Według naszej tradycji, woda ta służy umocnieniu człowieka - mówi Andrzej Bublej rzecznik prawosławnej parafii.
Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska została restytuowana postanowieniem Soboru Biskupów Kościoła Prawosławnego w Polsce z dnia 25 marca 1989 r. Jest ona bezpośrednią kontynuatorką tradycji dawnej diecezji chełmskiej. Diecezja objęła województwa środkowo-wschodniej Polski: bialskopodlaskie, chełmskie, lubelskie, siedleckie, tarnobrzeskie, zamojskie i częściowo rzeszowskie. W chwili powołania diecezja liczyła 16 parafii podzielonych na 2 dekanaty. Na terenie diecezji znajdował się również monaster św. Onufrego w Jabłecznej, będący w jurysdykcji metropolity warszawskiego i całej Polski oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Jabłecznej. Powołanie diecezji znacząco wpłynęło na ożywienie życia religijnego i rozwój Kościoła Prawosławnego na tych ziemiach. Obecnie diecezja dzieli się na 5 dekanatów: bialski, chełmski, lubelski, terespolski i zamojski, posiada 31 parafii, 5 filii, monaster męski oraz żeński dom zakonny, ma 48 świątyń oraz ok. 270 cmentarzy.