107,6 FM

Spotkanie Taizé we Wrocławiu?

Za kilka dni ruszy ESM w Pradze. Tymczasem abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, luterański biskup Ryszard Bogusz, przewodniczący oddziału wrocławskiego Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia wystosowali oficjalne zaproszenia do br. Aloisa, przeora Taizé, by jedno z kolejnych Europejskich Spotkań Młodych zorganizowane zostało w stolicy Dolnego Śląska.

Abp Kupny w swoim liście nawiązuje do uchwały Rady Miasta z 6 listopada. Podkreśla, że głos radnych jest głosem mieszkańców miasta i dlatego z nadzieją i radością zaprasza Ekumeniczną Wspólnotę Taizé do zorganizowania Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu.

"Dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż mieszkańcy naszego regionu są otwarci i gotowi, by gościć u siebie młodych chrześcijan. Potwierdziliśmy to już dwukrotnie w 1989 i 1995 r. Od tego czasu miasto Wrocław i cały Dolny Śląsk bardzo się zmieniły, stając się przede wszystkim miejscem łączącym ludzi różnych kultur i religii, co zauważył św. Jan Paweł II w 1997 r. określając Wrocław »miastem spotkań«. To tutaj funkcjonuje unikalna na skalę światową Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, gdzie na co dzień wspólnie spotykają się, modlą i pracują przedstawiciele kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego oraz gminy wyznaniowej żydowskiej." - czytamy w liście wystosowanym do br. Aloisa przez metropolitę wrocławskiego.

Ksiądz arcybiskup zwrócił również uwagę, że uczestnicy trzeciego ESM Taizé zorganizowanego we Wrocławiu  przybyliby do miasta tego samego co w 1989 i 1995 r., ale nie takiego samego.

List zapraszający wspólnotę z Taizé do Wrocławia wystosował również bp Ryszard Bogusz, przewodniczący wrocławskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Podkreśla w nim, że kościół ewangelicki i inne kościoły były aktywne podczas poprzednich ESM we Wrocławiu. "Idea Spotkań, które odbywają się w różnych miastach Europy jest ze wszech miar godna poparcia, gdyż to młodzież kształtować będzie w przyszłości wizerunek chrześcijan we współczesnym świecie. Jakim on będzie w dużej mierze zależeć będzie od nich samych." - napisał.

Bp Bogusz zaznaczył również, że współczesny świat pełen konfliktów, stawia przed chrześcijanami nowe wyzwania, do których należy budowanie miłości, szacunku, tolerancji i solidarności.

_____________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy