107,6 FM

Ołtarze czekają na ks. Skargę

8 grudnia rozpoczyna się w Krakowie proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi. Zaprzysiężeni członkowie trybunału zbadają życie i dzieła Sługi Bożego.

Etap diecezjalny procesu zaczął się o godz. 9.30  w kaplicy arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

Kraków miał zaś duże znaczenie w życiu ks. Piotra Skargi (1536-1612). Płomienny kaznodzieja, pisarz, twórca skutecznych form okazywania miłosierdzia ubogim, tutaj działał przez wiele lat i tu zmarł w opinii świętości. Jego grób znajduje się w krypcie kościoła świętych Piotra i Pawła.

Po zaprzysiężeniu, członkowie trybunału przystąpią do analizy i oceny materiałów zebranych przez powołane w ub. roku dwie komisje: historyczną i teologiczną. Przesłuchają również osoby świadczące o przejawach kultu Sługi Bożego ks. Skargi.

- Dowiedzenie ciągłości tego kultu, będzie ważnym elementem dalszego przebiegu procesu  - stwierdził o. Krystian Biernacki, jezuita, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym.

W inauguracji procesu wezmą udział m. in. ks. kard Stanisław Dziwisz, o. Krystian Biernacki i o. Jakub Kolacz, prowincjał Prowincji Polski Południowej jezuitów.

Kard. Dziwisz od dawna był orędownikiem rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Skargi.

- To świątobliwy kapłan, nieprzeciętny jezuita, gorący patriota, mistrz słowa polskiego, wielki syn Kościoła. Jego postać wpisała się w dzieje Kościoła, Polski i kultury. Ks. Piotr Skarga żył Słowem Bożym. To w jego świetle patrzył i widział głębiej. Ono formowało mu serce - powiedział metropolita krakowski w 2012 r. w trakcie Mszy św. u grobu autora „Kazań sejmowych” w kościele świętych Piotra i Pawła.

Do podjęcia starań beatyfikacyjnych wzywała już przed wojną znana pisarka katolicka Zofia Kossak. „Niech się zbliży ku nam, niech wspomoże naszą marność i słabość, Piotr Skarga, polski święty...” - apelowała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy