107,6 FM

Samuraj na ołtarze

Takayam Ukon (1552-1615) jest popularną postacią w Japonii. Żył m.in. w położonej na zachodzie kraju Kanazawie a także w prowincji Harima, gdzie zasłynął jako gorliwy katolicki daimyo (pan feudalny), któremu udało się nawrócić wielu swoich poddanych, pomimo narastających wówczas prześladowań.

Położone w zachodniej Japonii miasto Kanazawa postanowiło upamiętnić wystawą 400-lecie śmierci Takayamy Ukona. Ten wybitny chrześcijański samuraj zmarł 8 lutego 1615 r. Ekspozycja zostanie otwarta w Muzeum Sztuki Prefektury Ishikawa 4 stycznia i trwać będzie do 8 lutego 2015 r. Władze miasta chcą w ten sposób upamiętnić 26-letni pobyt Ukona w Kanazawa.

Ten japoński samuraj szerzył chrześcijaństwo a także utrzymywał twórcze kontakty z wybitnymi ówczesnymi postaciami, m.in. chrześcijaninem Senno Rikyu (1522-1581), twórcą SADO - ceremonii picia herbaty. Na wystawę zgromadzono ok. 100 eksponatów z muzeów w Kioto, Kobe a także zbiorów prywatnych. Wśród nich są m.in.: list napisany własnoręcznie przez Ukona do rządzącej Japonią rodziny Tokugawa, ówczesne obrazy Madonny z Dzieciątkiem oraz podobizny samego Takayamy.

Takayam Ukon (1552-1615) jest popularną postacią w Japonii. W Kościele katolickim co roku odbywają się modlitwy w intencji jego beatyfikacji, o co od lat zabiega japoński episkopat. Ukon znany także jako Don Justo – od imienia, jakie otrzymał na chrzcie św. w 1564 r. Żył m.in. w położonej na zachodzie kraju Kanazawie a także w prowincji Harima (obecnie Hyogo w centralnej Japonii), gdzie zasłynął jako gorliwy katolicki daimyo (pan feudalny), któremu udało się nawrócić wielu swoich poddanych, pomimo narastających wówczas prześladowań. Niektóre źródła mówią także o jego działalności misyjnej poza granicami swojej prowincji. W 1614 r. pozbawiony wszystkich dóbr i tytułów, został deportowany do Manili, gdzie zmarł jako banita.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy