Po raz 23. do Polski trafi Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze odbiorą je 14 grudnia w Wiedniu i przekażą na Litwę, Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Niemiec i Danii.
Tegoroczna akcja przebiegnie pod hasłem "Pokój jest w nas”. - Chcemy przypomnieć, że pokój na ziemi zaczyna się od nas samych i dopiero, gdy będzie on w nas może rozprzestrzeniać się dalej. Jego skutki będą widoczne na zewnątrz i opromienią ludzi wokół - wyjaśniła hm. Monika Kubacka, rzecznik prasowy ZHP podczas spotkania zapowiadającego wydarzenie w Polsce.
Oficjalna trzydziestoosobowa delegacja ZHP 13 grudnia, czyli jak zwykle w III sobotę Adwentu weźmie udział ekumenicznej ceremonii w wiedeńskiej katedrze, w czasie której transportowany z groty betlejemskiej płomień zostanie przekazany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z krajów europejskich.
- W naszym kraju płomień będzie obecny w każdym mieście wojewódzkim. Pragniemy, by zagościł w każdej polskiej rodzinie. I tak dla przykładu już 14 grudnia będzie w Krakowie w kościele Mariackim i na Jasnej Górze, a 16 grudnia w Warszawie na pl. Zamkowym. Przekażemy go również pani premier Kopacz i panu prezydentowi Komorowskiemu. Na Bornholm popłynie na pokładzie harcerskiego jachtu "Zawisza Czarny" - wyliczał hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP.
Betlejemskie Światło Pokoju Polacy odbiorą 14 grudnia od Słowaków w miejscowości Svit koło Popradu podczas uroczystej Mszy św. Będzie to poprzedzone rozpoczynającym się już 12 grudnia zlotem przeszło tysiąca harcerzy i instruktorów ZHP Zakopanem w czasie, którego odbędą się warsztaty duchowe, koncert i gry terenowe. -
Początkowo to Słowacy przekazywali nam światło. Teraz będziemy w Wiedniu, ale mimo to tradycją stało się przekazywanie go między Polakami a Słowakami. Odbywa się to naprzemiennie raz u nas, raz na Słowacji - wyjaśnił hm. Krzysztof Budziński. Przypomniał też, że idea Betlejemskiego Światła Pokoju jest jedną z okazji kiedy poprzez symbol można w sposób trwały zaszczepić w młodych ludziach pozytywne wartości.
- W przyszłości to zaowocuje umiejętnością rozwiązywania problemów poprzez zawieranie kompromisów w sposób pokojowy. Idea przekazywania światła pozwala też wznieść się poza własne interesy i zobaczyć potrzeby innych. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów, nadziei na życie bez konfliktów i waśni - mówił.