- Zachęcam do pogłębionego przeżywania celibatu. To życie według ewangelicznej rady czystości. To charyzmat, to dar czystości dla Królestwa Bożego - mówił kapłanom podczas dnia skupienia abp Wiktor Skworc.
Jak walczyć z tym kryzysem? Poprzez formację ludzką kleryków oraz zakonników. Według Jana Pawła II, odpowiedzią jest także "Kościół oczyszczony, wiarygodny", który, przyznając się do błędu, pomoże społeczeństwu wyjść z problemu, dotykającego przedstawicieli różnych środowisk. "Tyle bólu i przykrości musi doprowadzić do kapłaństwa bardziej świętego, episkopatu bardziej świętego, Kościoła bardziej świętego" - miał powiedzieć święty papież.
O. Adam Żak przypomniał także, że odpowiedzią jest sama Ewangelia, w której niejednokrotnie, bardzo konkretnie, Jezus staje w obronie życia i godności dzieci. Już na samym początku w Ewangelii Mateusza Józef broni małego Jezusa przed przemocą Heroda; dalej Jezus, słowami: "Kto przyjmuje jedno z tych dzieci, Mnie przyjmuje", utożsamia się z dziećmi i jasno mówi o karze: "Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze". Chrystus podkreśla: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie" i "Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego".
Na koniec prelegent wyjaśnił zasady, na których w przyszłości powinno być oparte działanie Kościoła. To przejrzystość i odpowiedzialność. Zakładają one m.in. udział w odpowiednich szkoleniach, współpracę z władzami świeckimi, przezwyciężanie zmowy milczenia, szanowanie godności i praw ofiar czy koniec bezkarności. Zaznaczył również, że odpowiednia reakcja na kryzys uczy Kościół pokory i na nowo prowadzi do Ewangelii.
W sobotę kapłani modlili się także przed Najświętszym Sakramentem i mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Pozostali księża na wspólnej modlitwie spotkają się w Tychach (w poniedziałek) i w Rybniku (6 grudnia).