Światowe Dni Młodzieży to ogromne wyzwanie organizacyjne, dlatego przygotowania w Krakowie i w diecezjach do tego wielkiego wydarzenia rozpoczęły się na dobre. Archidiecezja katowicka na czas Dni zamierza przyjąć w diecezji 20 tys. gości z całego świata.
Młodzi naszej diecezji przygotowują się na Kraków 2016 archiwum Centrum Młodzieży To nie pierwsza taka wizyta przedstawicieli różnych wspólnot w Katowicach. Całkiem niedawno odwiedzili nas goście z Essen, jak również międzynarodowa wspólnota św. Jana, która przyjedzie do nas na poprzedzające wydarzenia centralne w Krakowie, Dni w Diecezji w liczbie ok. 2,5 tys. młodych ludzi, chcących dzielić się swoją wiarą z mieszkańcami Śląska. Grupy te mają przygotowany plan działań ewangelizacyjnych, które będą realizować na terenie miast zakwaterowania.
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły się już na dobre. W całej Polsce podejmowane są wszelkiego rodzaju inicjatywy, które mają na celu przygotować młodzież na przyjazd ok. 2,5 mln gości z całego świata, w tym 20 tys. pielgrzymów, którzy na czas Dni w Diecezji będą przebywali na terenie archidiecezji katowickiej.
Całe przedsięwzięcie wymaga wielkiego wkładu pod kątem organizacyjnym, dlatego działające w każdej diecezji. Diecezjalne Centra ŚDM, składające się z takich sekcji jak, np. logistyka, promocja, czy finanse, intensywnie pracują nad realizacją założonych celów. Członkowie Diecezjalnego Centrum ŚDM z przypisanymi do nich wolontariuszami spotykają się i podejmują decyzje dotyczące najbliższej przyszłości pod kątem organizacji ŚDM na terenie archidiecezji katowickiej. Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne również utworzyło grupę wspierającą, której przewodniczy kl. Mateusz Kempiński, należący do Diecezjalnego Centrum, odpowiedzialny za sekcję duchowości. Podczas ostatniego spotkania padło wiele twórczych pomysłów, które będą realizowane w najbliższym czasie.
Aktualnie jesteśmy po spotkaniu z Parafialnymi Centrami ŚDM czyli młodzieżą, która w ścisłej współpracy z księdzem proboszczem danej parafii odpowiada za koordynację przygotowań oraz przyjęcie uczestników ŚDM w parafii. W spotkaniu tym uczestniczyło w sumie ok. 400 osób z 153 parafii archidiecezji katowickiej. Młodzi wolontariusze dowiedzieli się o najistotniejszych rzeczach dotyczących Światowych Dni Młodzieży a przede wszystkim Dni w Diecezjach, którymi są współorganizatorami.
Diecezjalne Centrum ŚDM archidiecezji katowickiej opracowało formularz zgłoszeń rodzin chętnych przyjąć gości z zagranicy na czas Dni w Diecezji, które będą rozdawane zainteresowanym rodzinom przez duszpasterzy na terenie całej archidiecezji podczas zbliżającej się kolędy. W odpowiedzi na apel abp. Wiktora Skworca, aby młodzi uczyli się języków obcych przed Światowymi Dniami Młodzieży, uruchomiliśmy kursy językowe, które cieszą się sporą popularnością. Na ten moment prowadzimy kurs języka włoskiego, angielskiego oraz czeskiego a w najbliższej przyszłości planujemy wystartować z kolejnymi.
Ważne również jest to, aby informacja o Światowych Dniach Młodzieży trafiła do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego sekcja promocji przygotowuje szereg akcji, które będą realizowane w najbliższym czasie na terenie archidiecezji.
Działania podejmowane przez młodzież zaangażowaną w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży mają nie tylko wymiar organizacyjny, ale przede wszystkim duchowy, bez którego nie byłoby sensu organizować tego wielkiego wydarzenia, dlatego młodzi spotykają się cyklicznie w trzecie środy miesiąca na Eucharystii i wspólnej modlitwie, połączonej z konferencją koordynatorów ŚDM w archidiecezji katowickiej: ks. Marcina Wierzbickiego oraz ks. Krzysztofa Bieli.
W parafiach całej archidiecezji młodzież spotyka się na czuwaniach modlitewnych organizowanych przez Parafialne Centra oraz ich duszpasterzy.
Ważnym wydarzeniem w najbliższym czasie (22 listopada) będzie Młodzieżowa Pielgrzymka do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie, która odbędzie się w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, któremu w sposób szczególny patronować będzie błogosławiona Karolina Kózkówna, wzór prawdziwej pobożności i czystości. Najważniejszym punktem pielgrzymki będzie Eucharystia sprawowana przez abp. Wiktora Skworca, po której nastąpi przekazanie młodym relikwii błogosławionej.
Oprócz tych wszystkich aktywności podejmowane są inne, mające mniejszy bądź większy wymiar, ale w gruncie rzeczy mające na celu przygotować młodzież do Światowych Dni Młodzieży. Można wymienić takie akcje jak: zorganizowanie darmowego kursu kierowania ruchem drogowym, które będzie szczególnie istotne na czas peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, która rozpocznie się 3 stycznia 2015 r. w Katowicach.
Podsumowując, można stwierdzić, że wszystko zmierza ku dobremu. Coraz więcej mówi się o Światowych Dniach Młodzieży, obserwujemy wzrost rejestracji wolontariuszy, który odbywa się poprzez naszą stronę internetową, mamy coraz więcej zapytań z różnych stron, a co najważniejsze: młodzi mają ogromny zapał do pracy na rzecz tego wielkiego dzieła, które powierzył nam papież Franciszek. To bardzo cieszy i jeszcze bardziej motywuje do pracy. Uważam, że już sam etap przygotowań jest dla nas czasem wyjątkowym, ponieważ poprzez wszystkie podejmowane działania przekazujemy swoją wiarę innym, dzielimy się nią i co najważniejsze: świadczymy o Jezusie Chrystusie.