107,6 FM

Polska na Święto Niepodległości

Co nas czeka w całym kraju 11 listopada? Msze św. za Ojczyznę, apele pamięci, rekonstrukcje, pokazy sprzętu wojskowego, koncerty i spektakle.

Nabożeństwa w intencji ojczyzny, celebrowane przez miejscowych hierarchów, z udziałem przedstawicieli lokalnych władz i organizacji kombatanckich, zaplanowano w wielu miastach. W Białymstoku tradycyjnie modlić się będą przedstawiciele różnych wyznań - katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie.

Ulicami stolicy Podlasia, podobnie jak kilku innych miast, przejdzie też Marsz Niepodległości, którego uczestnicy spod pomnika Józefa Piłsudskiego udadzą się na cmentarz wojskowy, zatrzymując się przy obeliskach upamiętniających ważne historyczne wydarzenia i postacie. Wrocławską Radosną Paradę Niepodległości z udziałem uczniów tamtejszych szkół poprowadzi zaś sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego.

Parady Niepodległości z udziałem wojskowych i zabytkowych pojazdów oraz członków grup rekonstrukcyjnych, m.in. konnych ułanów i huzarów, przejdą ulicami Trójmiasta. Parada gdańska będzie przypominać o obchodzonej w tym roku 70. rocznicy powstania warszawskiego, a jej uczestnicy otrzymają charakterystyczne biało-czerwone opaski. Maszerującym w Gdyni rozdawane będą kotyliony, a wieczorem na sopockiej plaży chętni będą mogli wypuścić lampiony z życzeniami dla Polski.

Łódź uczci Święto Niepodległości piknikiem na rynku Manufaktury. Rozpocznie go koncert z elementami musztry, a gościem honorowym będzie marszałek Józef Piłsudski, odgrywany przez jednego z łódzkich aktorów, który wjedzie na rynek dorożką eskortowaną przez oddział konny straży miejskiej. Podczas pikniku zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego.

Obchody w stolicy Wielkopolski rozpocznie wystrzał z zabytkowej armaty "Prawosławna", a historia wojskowości zostanie zaprezentowana na przykładzie kuchni polowych - rekonstruktorzy pokażą nadal sprawne urządzenia, z których najstarsze wyprodukowała w 1937 r. Lubelska Wytwórnia Samolotów. 11 listopada w Poznaniu organizowane są też tradycyjnie imieniny ulicy Święty Marcin, którym będą towarzyszyć akcenty patriotyczne, a także nieodłączne rogale świętomarcińskie, których tradycja sięga końca XIX w.

W Katowicach główne uroczystości odbędą się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na pl. Chrobrego, gdzie odbędzie się apel pamięci, składanie wieńców i wojskowa defilada. Podobnie święto uczci Gorzów Wlkp., gdzie uroczystościom oficjalnym towarzyszyć będzie miasteczko harcerskie, w którym goście będą mieli możliwość m.in. pomalowania okolicznościowych pierników. W Zielonej Górze natomiast licealiści zaprezentują program poetycko-muzyczny "Wolność i niepodległość". Wydarzeniem kulturalnym święto uczczą także torunianie, którzy planują koncert "Panny Wyklęte - Wygnane" z piosenkami o losach kobiet związanych z Armią Krajową.

Postać uczestnika walk o niepodległość płk. Leopolda Lisa-Kuli przypomniana zostanie w Rzeszowie, gdzie obchody 11 listopada, który jest także rocznicą urodzin pułkownika, odbędą się pod jego pomnikiem. W Filharmonii Podkarpackiej zaplanowano także koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego "Resovia Saltans". Muzycznie, koncertem pieśni patriotycznych na Wałach Chrobrego, w obchody włączy się również Szczecin. W tamtejszym Muzeum Narodowym zaplanowano też wystawę "Postscriptum 1914: Wojna", a w Operze na Zamku - spektakl "Dla Niepodległej".

Opolanie będą mieli okazję obejrzenia historycznych rekonstrukcji nawiązujących do historii miasta, a także wykonania fotografii w atelier stylizowanym na początek XX w. Wiele miast uczci święto na sportowo. W Kielcach odbędzie się już siódmy Bieg Niepodległości, po raz pierwszy na dystansie 10 km.

11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości przez Sejm w 1937 r. "jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny". Święto zakazane podczas wojny i PRL-u przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r. 

W Warszawie obchody państwowe rozpoczną się rano. O godz. 8.30 prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia. Następnie prezydent weźmie udział w mszy św. za Ojczyznę w warszawskiej archikatedrze św. Jana.  A o godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim wręczone zostaną odznaczenia państwowe.

W południe rozpocznie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Bezpośrednio po niej ulicami stolicy przejdzie prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej". Jego trasa będzie wiodła ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Ujazdowskimi do Belwederu. Podczas tej manifestacji prezydent złoży kwiaty przed pomnikami: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana "Grota" Roweckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i marsz. Piłsudskiego. Po drodze spotka się też z członkami komitetu honorowego budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Przemarsz zakończy się wystąpieniem Bronisława Komorowskiego.

Atrakcjami marszu będą historyczny czołg Renault FT-17 z 1920 r. oraz odrestaurowany cadillac Piłsudskiego, którym pojedzie aktor Daniel Olbrychski, ucharakteryzowany na marszałka. Na czele marszu pójdzie ok. 700 żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy wcześniej wezmą udział w uroczystości na pl. Piłsudskiego. Będzie też ok. 180 rekonstruktorów w mundurach jednostek z okresu m.in. powstania styczniowego, listopadowego, wielkopolskiego i warszawskiego oraz obu wojen światowych.

Oprócz prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej" na 11 listopada w stolicy zgłoszono 10 zgromadzeń publicznych, w związku z czym kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Największą manifestacją będzie najpewniej Marsz Niepodległości, którego organizatorzy są związani z Ruchem Narodowym. Rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Dmowskiego i odbędzie się pod hasłem "Armia patriotów". Trasa marszu będzie inna niż w ub. latach - ma przebiegać Al. Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego przy al. Zielenieckiej. Stanie tam scena, z której na zakończenie będą przemawiać liderzy narodowców. Delegacja manifestantów złoży też kwiaty pod kamieniem upamiętniającym Romana Dmowskiego w Parku Skaryszewskim. Przywódca endecji urodził się bowiem po prawej stronie Wisły, w Kamionku, który wówczas nie był częścią Warszawy.

Przed południem ok. 15 tys. biegaczy w białych i czerwonych koszulkach weźmie udział w XXVI Biegu Niepodległości. Jego 10-kilometrowa trasa będzie wiodła al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości. Tegoroczny bieg będzie poświęcony pamięci rotmistrza (pośmiertnie awansowanego w ub. roku na pułkownika) Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze. Jego syn Andrzej będzie starterem biegu.

96. rocznicę odzyskania niepodległości w stolicy będą upamiętniały też koncerty i spektakle. W Muzeum Powstania Warszawskiego będzie to VI Koncert Niepodległości, którego tematem przewodnim będzie służba Polaków pod obcymi sztandarami, w walce o niepodległość Polski i innych narodów. W repertuarze znajdą się m.in. zapomniane pieśni z okresu powstania listopadowego i styczniowego, I i II wojny.

Muzeum Historii Polski organizuje 11 listopada dziewiątą edycję Przystanku Niepodległość pt. "My to zagramy". Główną atrakcją będzie spektakl przybliżający to, co grano na deskach warszawskich teatrów w 1918, 1928, 1938 i 1948 r. Przedstawienia odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej o godz. 11.30, 14.30, 16.00 i 19.00. W tych samych godzinach odbędą się przedstawienia dla dzieci na podstawie książki "Bohaterski miś" Bronisławy Ostrowskiej. Po spektaklu zaplanowano warsztaty plastyczne związane z tematyką sztuki. Odbędzie się też kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Londyn - stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990".

 

 

 

 

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy