30 sierpnia startuje 27. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Potrwa do 7 września w 7 miastach województwa śląskiego.
Pośród wielu tego typu imprez na świecie tylko ten przygotowywany jest przez grono społeczności akademickiej. Włochy, Chiny, Czechy, Turcja, Rumunia, Białoruś, Indonezja, Słowacja oraz obowiązkowo Polska - przedstawiciele tych krajów wystąpią podczas festiwalu.
Jego historia sięga roku 1979, gdy gospodarzem był Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. Pierwszy pomysł organizatorów to tworzenie festiwalu tylko w latach nieparzystych, jednak od 1999 r. koncepcja ta została zmieniona i odbywa on się co roku. W pracę przy imprezie angażują się władze Uniwersytetu Śląskiego, Stowarzyszenie Kultury i Folkloru Ziem Polskich „Patria” oraz miasta, w których odbywają się koncerty i imprezy towarzyszące. Należą do nich: Katowice, Sosnowiec, Cieszyn, Chorzów, Koszęcin, Częstochowa oraz Bytom.
Przegląd rozpocznie się w sobotę o godz. 17 koncertem plenerowym w Katowicach-Zadolu.
Polskę reprezentować będzie Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”, który istnieje już od 1969 r. i jest pierwszym tego typu zespołem w regionie. W programie, oprócz koncertów, zaplanowane są występy folklorystyczno-zabawowe i korowody uliczne. Jednym z ważniejszych punktów będzie niedzielna Msza św. o 10.30 połączona z nabożeństwem ekumenicznym w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Na zakończenie festiwalu, zgodnie z tradycją, uczestnikom zostaną wręczone nagrody pamiątkowe, indywidualne i zespołowe oraz publiczności. Rada Artystyczna Festiwalu wyda także specjalny komunikat dotyczący poziomu zaprezentowanych występów oraz ogólnego wyrazu artystycznego.
Specjalnie na tę okazje powstała piosenka festiwalowa „Festiwalica”, której autorką jest Anna Klimczak.