Cmentarz ewangelicki w Siemianowicach Śląskich został założony w 1886 roku. W 2020 nekropolię wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Na cmentarzu zachowały się nagrobki z końca XIX wieku.
Najstarszy cmentarz katolicki w Siemianowicach Śląskich, nazywany Starym Cmentarzem pochodzi z 1868. Nekropolia powstała na gruntach ofiarowanych przez hrabiego Hugona von Donnersmarcka, Caspara Jablonkę – ówczesnego naczelnika gminy Siemianowice oraz Matheusa Barona.
Wędrówka po śladach obecności Żydów na Śląsku. Spotkanie czwarte.
Wędrówka po śladach obecności Żydów na Śląsku. Spotkanie piąte.
Wędrówka po śladach obecności Żydów na Śląsku. Spotkanie trzecie - Bytom.
Rok 1222 to najwcześniejsza data w historii Mikołowa. Książę opolski Kazimierz wystawił wówczas dokument z przywilejami dla biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Jako świadek wymieniony został w nim kasztelan Andrzej z Mikołowa. Musiał więc wcześniej znajdować się tu gród, skoro w 1222 r. Mikołów był już siedzibą urzędnika książęcego, mającego władzę wojskową, sądowniczą oraz administracyjną.
Zamek w Pszczynie, podobnie jak inne siedziby szlachty czy magnaterii, posiadał w przeszłości odpowiednie wyposażenie oraz bogate zaplecze. Przy zamku istniała kuchnia dworska, a w jego pobliżu stało zawsze kilka budynków gospodarczych takich jak browar, piekarnia, pralnia i stajnie. Te ostatnie przeznaczone były dla wierzchowców służących jeździe konnej, używanych do polowań i zaprzęganych do powozów, pozwalających odbywać podróże.
Pierwsi ewangelicy osiedlili się na terenie dzisiejszych Siemianowic Śląskich w XIX wieku. To stworzyli gminę ewangelicką i rozpoczęli budowę kościoła Marcina Lutra.
Najstarsza pływalnia w Polsce, zabytkowa “Badyhala” w Siemianowicach Śląskich stała się jedną z wizytówek miasta. Po 100 latach udało się wyremontować jej wnętrze i elewację.
Na terenie Muzeum "Górnośląskiego Parku Etnograficznego" w Chorzowie znajduje się drewniany kościółek pochodzący z Nieboczów. W tym roku mija 25lat od jego ponownej konsekracji świątyni . Na uwagę zasługuje historia świątyni i jej wędrówki po regionie.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07