Już po raz piąty w Przemyślu odbył się pogrzeb dzieci utraconych. Uroczystościom w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Trumna z ciałami blisko sześćdziesięciorga dzieci spoczęła w specjalnym Grobie Dzieci Utraconych na przemyskim Cmentarzu Zasańskim.
Brytyjska firma Emergex rozpoczyna badania kliniczne szczepionki przeciw Covid-19, aplikowanej w formie plastra i mającej zapewniać ochronę na dziesięciolecia dzięki wykorzystaniu limfocytów T do zabijania zakażonych komórek - podał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Guardian".
Dzisiejszy mecz Polska-Węgry w Warszawie to spotkanie numer 33 w piłkarskiej historii obu krajów. 100 lat temu o tej porze roku tworzył się pierwszy skład pierwszej drużyny reprezentacyjnej na pierwszy mecz międzypaństwowy – z Węgrami.
W razie konieczności nie będzie problemu ze skorzystaniem z art. 4 Traktatu północnoatlantyckiego, ale potem jest tylko art. 5, czyli wezwanie sił sojuszniczych do wsparcia zbrojnego, a to może być odczytane jako eskalacja - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Na Jasnej Górze rozpoczynają się w poniedziałek doroczne rekolekcje polskich biskupów. Potrwają do czwartku. Poprowadzi je franciszkanin o. prof. Zdzisław Kijas, który w latach 2010-2020 był relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu Polski.
„Niech Pan pomoże nam stać się bardzo małymi, aby On mógł być w nas wielki!” – powiedział Papież w orędziu na V Światowy Dzień Ubogich. Zaznaczył, że czuje się blisko ubogich na całym świecie. Wskazał na różne bolesne i trudne sytuacje, które są dzisiaj źródłem cierpienia ludzi: przebywanie w więzieniach, slumsach, szpitalach oraz w opuszczonych dzielnicach. Przypomniał o wojnach spychających ludzi w nędzę, ale także o samotności, lęku, depresji i uzależnieniach.
- W co warto inwestować w życiu? – na to pytanie odpowiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. Wskazał, że „ten, kto czyni dobro, inwestuje w wieczność”. Podkreślił, że „scena tego świata przeminie” i „tylko miłość pozostanie”.
14 listopada obchodzony jest przez Kościół katolicki jako Światowy Dzień Ubogich. Ponad 700 milionów ludzi, czyli 10 proc. światowej populacji, żyje w skrajnym ubóstwie. Z powodu pandemii Covid-19 około 97 milionów ludzi więcej żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie - alarmuje Bank Światowy.
To piękny kraj, kraj cedrów i św. Szarbela. Bardzo mi go żal - mówi o Libanie Konrad Ciempka ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dziś przed kościołami w całej Polsce zbiórki prowadzone są zbiórki na pomoc chrześcijanom w Libanie. To w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
„Biedni są wśród nas. Jakże byłoby to ewangeliczne, jeśli moglibyśmy powiedzieć z całą prawdą: również my jesteśmy biedni, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli rozpoznać ich realnie i sprawić, że staną się częścią naszego życia oraz narzędziem zbawienia” – pisze papież Franciszek w swoim orędziu na V Światowy Dzień Ubogich. Będzie on obchodzony jutro, 14 listopada, w XXXIII Niedzielę Okresu Zwykłego, pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7).
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07