Prowadzone w formule online rozmowy związkowców z przedstawicielami rządu w sprawie umowy społecznej dla górnictwa zostały przerwane do najbliższego wtorku. Porozumienie jest już blisko – przyznają nieoficjalnie związkowi liderzy.
W środę na Śląsku rozpoczną się akcje solidarnościowe z górnikami z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - zapowiedzieli we wtorek przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.
W czwartek [10.01.19] zbiera się Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To na niej - zdaniem związkowców - ma zostać odwołany obecny prezes JSW, Daniel Ozon.
Po wielu miesiącach negocjacji - jest umowa społeczna dla górnictwa. Podpisali ją w Katowicach przedstawiciele rządu oraz delegacja związków zawodowych.
Dużo rozbieżności - tak można podsumować prawie czterogodzinne spotkanie strony rządowej i górniczych związków zawodowych w siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Strony rozmawiały o stopniu realizacji umowy społecznej dla górnictwa z maja 2021 roku.
W piątek w Rudzie Śląskiej odbędzie się manifestacja górników. Taka jest reakcja związków zawodowych na brak odpowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na wezwanie do rozmów. - Ruda Śl. to miasto najbardziej zagrożone strukturalnym bezrobociem - mówią związkowcy.
W Zabrzu odbyły się uroczystości upamiętniające opór społeczny wobec wydarzeń z grudnia 1981 roku. 13 grudnia przypada bowiem 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Solidarność protestowała przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Związkowcy chcą m.in. podwyżek w sferze budżetowej. Podobne protesty odbyły się w całym kraju.
Od rana 11 grudnia 66 pracowników zewnętrznej firmy strajkowało pod ziemią na kopalni "Chwałowice" w Rybniku.
Coraz gorsza sytuacja w Szpitalu Wojewódzkim nr 3 w Rybniku była powodem zwłoania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07